‹ Prev
Next ›
HP 824A Original LaserJet Imaging Drum Magenta CB387A
Currently out of Stock
- Works with Original
- HP
- Color LaserJet: CP6015DN - CP6015XH - CM6040 - CP6015N - CM6030F - CM6040f - CP6015 - CP6015de - CM6030 - CP6015x
- Laser Printer: Color LaserJet CM6040f - Color LaserJet CM6040f MFP - Color LaserJet CM6030 - Color LaserJet CP6015n - Color LaserJet CP6015dn - Color LaserJet CM6030f - Color LaserJet CM6040 - Color LaserJet CP6015xh
- HP
- Original HP 824A toner supplies deliver legendary HP print quality.
- Designed to meet a wide range of needs. Enhanced ColorSphere toner achieves consistent, high-gloss to produce a dynamic range of brilliant colour. From effective everyday business documents to professional marketing pieces, the results are brilliant.
- Reliable printing drives productivity. ColorSphere toner and intelligence built into the cartridge enable fast, high-quality, reliable printing. Trouble-free printing can save time, increase productivity and lower your overall costs of printing.
- Keep the office running smoothly with manageability features enabled by Original HP toner cartridges. Intelligence built-into the cartridge communicates with the printer to track usage and provide alerts, so it's easy to keep supplies on hand.
- Depend on Original HP 824A toner supplies designed specifically for your HP printer.
- What's in the box: Image drum; Recycling guide
£264.15
Inc. VAT £316.98
Product Details
General Information
| Colour | Magenta |
| Printing colours | Magenta |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 824 toner cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour toner page yield | 23000 pages |
| OEM code | CB387A |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Country of origin | China |
| Operating temperature (T-T) | 17 - 25 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 603 mm |
| Depth | 168 mm |
| Height | 327 mm |
| Weight | 2.85 kg |
| Dimensions (WxDxH) | 603 x 168 x 327 mm |
| Package dimensions (WxDxH) | 603 x 168 x 327 mm |
| Package width | 603 mm |
| Package depth | 168 mm |
| Package height | 327 mm |
| Package weight | 3.9 kg |
| Empty weight | 2.58 kg |
| Print technology | Laser printing |
| Maximum number of stacking cartons | 12 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 10 pc(s) |
| Layers per pallet | 3 pc(s) |
| Products per pallet | 30 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 24 pc(s) |
| Pallet gross weight | 138 g |
| Pallet weight (EU) | 119 g |
| Stacking number for carton | 12 |
| Weight (imperial) | 2.85 kg (6.28 lbs) |
| Retail only | N |
| UNSPSC-code | 44103109 |
| Box contents | Image drum; Recycling guide |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1160 x 960 x 1123 mm |
| Stacking number for pallet | 4 pc(s) |
| Pallet size (EU) | 1140 x 780 x 1134 mm |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Drum |
Description
\n\nHP 824 LaserJet Printing Supplies give you fast, brilliant results with enhanced HP ColorSphere toner. With reliable, consistent performance and time-saving supplies management features, using Original HP supplies means high productivity.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.