‹ Prev
Next ›
HP No.824A Imaging Drum Unit Cyan CB385A
Currently out of Stock
Non-Returnable
- Works with Original
- HP
- Laser Printer: Color LaserJet CM6030f - Color LaserJet CP6015dn - Color LaserJet CP6015n - Color LaserJet CM6040f MFP - Color LaserJet CM6040 - Color LaserJet CM6030 - Color LaserJet CP6015xh - Color LaserJet CM6040f
- HP
- Original HP 824A toner supplies deliver legendary HP print quality.
- Depend on Original HP 824A toner supplies designed specifically for your HP printer.
- Image drum; Recycling guide
£337.41
Inc. VAT £404.89
Product Details
General Information
| Colour | Cyan |
| Printing colours | Cyan |
| Compatibility | HP 824 toner cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| OEM code | CB385A |
| Country of origin | Japan |
| Operating temperature (T-T) | 17 - 25 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Width | 603 mm |
| Depth | 168 mm |
| Height | 327 mm |
| Weight | 910 g |
| Package dimensions (WxDxH) | 603 x 168 x 327 mm |
| Package width | 603 mm |
| Package depth | 168 mm |
| Package height | 327 mm |
| Package weight | 3.9 kg |
| Print technology | Laser printing |
| Maximum number of stacking cartons | 12 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 10 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 8 pc(s) |
| Layers per pallet | 3 pc(s) |
| Products per pallet | 30 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 24 pc(s) |
| Pallet gross weight | 138 kg |
| Pallet weight (EU) | 119 kg |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 882780459168 |
| Stacking number for carton | 12 |
| Retail only | N |
| UNSPSC-code | 44103109 |
| Box contents | Image drum; Recycling guide |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1160 x 960 x 1123 mm |
| Stacking number for pallet | 4 pc(s) |
| Pallet size (EU) | 1140 x 780 x 1134 mm |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Drum |
Description
With a reputation for unrivalled reliability and constant innovation, HP products are among the most popular in the business environment. Designed to work flawlessly with your machine and benefiting from Smart Printing Technology, the HP No. 824A Cyan Imaging Drum helps ensure that all toner is properly applied to the page, for prints that are clean and clear. Easy to install, for professional results from start to finish.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.