30% Off
‹ Prev
Next ›
HP 80X Original LaserJet Toner Cartridge High Yield Black 2-pack CF280XD
3 Stock Available
- Works with Original
- HP
- Color LaserJet Pro: 400 M401dn - 400 M401n
- Laser Printer: LaserJet Pro 400 M401dn - LaserJet Pro 400 M425dn - LaserJet Pro 400 M425dw - LaserJet Pro 400 M401a - LaserJet Pro 400 M401d - LaserJet 400 MONO LASER M401DW - LaserJet Pro 400 M401dne - LaserJet 400 Mono Laser M401Dne - LaserJet Pro 400 M401dw
- LaserJet Pro: 400 M401a - 400 M401dn - 400 M401dne - 400 M401d - 400 M401dw - 400 M401n - 400 M425dn - 400 M425dw
- HP
- Original HP 80X High Yield Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- 2 Black (~13,800 pages)
- Original HP black-and-white printer toner cartridges tested produced, on average, 11% more usable pages than non-HP cartridges.*
- Reliable printing you can trust
- Ideal for value-conscious customers printing high volumes of professional-quality documents.
- Depend on Original HP 80X High Yield Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- 2 toner cartridges; Recycling guide
£450.81
RRP: £639.90
Inc. VAT £540.97
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 80 toner cartridges work with |
| Quantity per pack | 2 pc(s) |
| Black toner page yield | 13800 pages |
| Black toner cartridges quantity | 2 |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| OEM code | CF280XD |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Total amount of recycled materials used for making | 18% |
| Country of origin | Japan, United States |
| HP segment | Business |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32.5 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Width | 344 mm |
| Depth | 227 mm |
| Height | 228 mm |
| Weight | 2 kg |
| Package width | 344 mm |
| Package depth | 227 mm |
| Package height | 228 mm |
| Package weight | 2.6 kg |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 6.8 |
| Print technology | Laser printing |
| Maximum number of stacking cartons | 20 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 11 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 11 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 44 pc(s) |
| Layers per pallet | 4 pc(s) |
| Products per pallet | 44 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 44 pc(s) |
| Pallet gross weight | 134.9 kg |
| Pallet weight (EU) | 134.9 kg |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 886112379643 |
| UNSPSC-code | 44103103 |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Toner |
Description
Ideal for value-conscious customers printing high volumes of professional-quality documents.\nHP 80X LaserJet Toner Cartridge Dual Pack prints professional-quality documents and offers better value than individual cartridges. Stay productive by keeping an extra cartridge on hand. Simplify ordering with two cartridges packaged together.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.