‹ Prev
Next ›
HP 78A Original LaserJet Toner Cartridge Black CE278A
3 Stock Available
- Works with Original
- HP
- Laser Printer: LONE PINE NA ROW - LaserJet P1109 - LaserJet Pro P1606dn - LaserJet P1109 Printer - LaserJet P1109w - LaserJet Pro M1536dnf - MANTIS DN WW - LaserJet P1109w Printer - LaserJet Pro P1566 - MANTIS LITE WW
- LaserJet Mono: P1560 - M1536 dnf
- LaserJet Pro: LaserJet Pro M1537dnf 26PPM - LaserJet Pro M1538dnf - LaserJet Pro M1539dnf - LaserJet Pro P1606dn - M1536dnf - LaserJet Pro M1530 Series 26PPM - M1530 - P1566 - LaserJet Pro M1536dnf - LaserJet Pro P1566 - P1606dn
- HP
- Original HP 78A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- 1 Black (~2,100 pages)
- Original HP black-and-white printer toner cartridges tested produced, on average, 11% more usable pages than non-HP cartridges.*
- Reliable printing you can trust
- Ideal for small businesses and home office users who have limited budgets, space and IT support, and who want to print everyday business documents easily.
- Depend on Original HP 78A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- 1 Cartridge
£103.22
Inc. VAT £123.87
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | HP 78 toner cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 2100 pages |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Total amount of recycled materials used for making | 27% |
| Country of origin | China, Japan, United States |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32.5 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 375 mm |
| Depth | 113 mm |
| Height | 125 mm |
| Weight | 580 g |
| Package width | 375 mm |
| Package depth | 113 mm |
| Package height | 125 mm |
| Package weight | 790 g |
| Package type | Box |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 2.7 |
| Print technology | Laser printing |
| Maximum number of stacking cartons | 36 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 21 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 21 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 168 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Products per pallet | 168 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 168 pc(s) |
| Pallet gross weight | 153.2 kg |
| Pallet weight (EU) | 153.2 kg |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 884420588702 |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Box contents | 1 Cartridge |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Toner |
Description
Ideal for small businesses and home office users who have limited budgets, space and IT support, and who want to print everyday business documents easily.\nHP 78 LaserJet Toner Cartridges offer great value for everyday business printing. HP LaserJet toner cartridges help you print professional quality reports, letters and invoices with ease.