‹ Prev
Next ›
HP 771 DesignJet Printhead Magenta/Yellow CE018A
Currently out of Stock
- Works with Original
- HP
- Inkjet Printer: DesignJet Z6200 - DesignJet Z6600 1524-mm Production - DesignJet Z6800 1524-mm - Designjet Z6200 1524 mm Photo - DesignJet Z6800
- HP
- Print a broad range of output from posters to outstanding photos, maps to fine art, and other indoor applications, like POP displays and backlit signs.
- Printhead
£218.30
Inc. VAT £261.95
Product Details
General Information
| Colour | Magenta/Yellow |
| Compatibility | HP DesignJet Z6200 Photo Printer series |
| Print technology | Thermal inkjet |
| Printing colours | Magenta, Yellow |
| OEM code | CE018A |
| Country of origin | Singapore |
| Width | 28 mm |
| Depth | 143 mm |
| Height | 132 mm |
| Weight | 70 g |
| Package dimensions (WxDxH) | 28 x 143 x 132 mm |
| Package width | 28 mm |
| Package depth | 143 mm |
| Package height | 132 mm |
| Package weight | 110 g |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Master (outer) cases per pallet | 80 pc(s) |
| Products per pallet | 1920 pc(s) |
| Pallet gross weight | 248 kg |
| Products per master (outer) case | 24 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 2.85 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 3.9 |
| Dimensions (WxDxH) | 28 x 143 x 132 mm |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1219 x 1016 x 1325 mm |
| Box contents | Printhead |
| Print head swath | 2.22 cm (0.875") |
| Stacking number for carton | 8 |
| Print head nozzles | 2112 |
| UNSPSC-code | 44103110 |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Ink |
Description
Print a broad range of output from posters to outstanding photos, maps to fine art, and other indoor applications, like POP displays and backlit signs.\nHP 771 Magenta/Yellow DesignJet Printhead delivers the high quality that's expected and meets fast turnaround times. HP DesignJet printheads help you respond quickly by providing quality, speed and easy, hassle-free printing.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.