‹ Prev
Next ›
HP 72 DesignJet Printhead Matte Black/Yellow C9384A
5 Stock Available
- Works with Original
- HP
- Inkjet Printer: DesignJet T1100 - DesignJet T1120 - DesignJet T1100ps - DesignJet T1120 SD - DesignJet T1200 HD - DesignJet T795 - DesignJet T1200 - Designjet T1300 - DesignJet T2300 PostScript - DesignJet T770 - DesignJet T1120 HD - DesignJet T1120ps - DesignJet T2300 - DesignJet T610 - DesignJet T620 - Designjet T790
- HP
- Ideal for professionals and workteams who print technical applications.
- Printhead
£99.60
Inc. VAT £119.52
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Compatibility | HP DesignJet T610 Printer series, T620 Printer series, T770 Printer series, T1100 Printer series, T1200 Printer series, HP DesignJet T1200 HD Multifunction Printer, HP DesignJet T2300 eMFP, HP DesignJet T790 ePrinter series, HP DesignJet T1300 ePrinter series |
| Print technology | Thermal inkjet |
| Printing colours | Black, Yellow |
| OEM code | C9384A |
| Country of origin | Singapore |
| Width | 28 mm |
| Depth | 143 mm |
| Height | 132 mm |
| Weight | 66 g |
| Package width | 28 mm |
| Package depth | 143 mm |
| Package height | 132 mm |
| Package weight | 110 g |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | 15 - 35 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Master (outer) cases per pallet | 80 pc(s) |
| Products per pallet | 1920 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Pallet gross weight | 248 kg |
| Products per master (outer) case | 24 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 2.85 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 3.9 |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | Product Safety HP 72 / C9384A Contains Benzisothiazolinone. May produce an allergic reaction. |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 10 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1219 x 1016 x 1325 mm |
| Pallet size (EU) | 1219 x 1016 x 1325 mm |
| Box contents | Printhead |
| UNSPSC-code | 44103110 |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Ink |
Description
Ideal for professionals and workteams who print technical applications.\nHP 72 Matte Black and Yellow Printhead provides reliable, trouble-free printing. Get pinpoint accuracy at fast print speeds and time-saving supplies management features. Present your professional best while keeping your productivity high.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.