‹ Prev
Next ›
HP 72 DesignJet Ink Cartridge 130-ml Cyan C9371A
9 Stock Available
- Works with Original
- HP
- Inkjet Printer: DesignJet T1100 - DesignJet T1120 - DesignJet T1200 - DesignJet T2300 PostScript - Designjet T1300 - DesignJet T1120 SD - DesignJet T1200 HD - DesignJet T1120 HD - DesignJet T1120ps - DesignJet T2300 - DesignJet T610 - DesignJet T620 - DesignJet T795 - Designjet T790 - DesignJet T1100ps - DesignJet T770
- DesignJet: T1120 - T1120SD - T1120hd - T1300 - T1200 - T2300 - T610 - T790 - T1100 - T620 - T770
- HP
- Ideal for professionals and workteams who print technical applications.
- Ink cartridge
£95.96
Inc. VAT £115.15
Product Details
General Information
| Colour | Cyan |
| Compatibility | HP DesignJet T610 Printer series, T620 Printer series, T770 Printer series, T1100 Printer series, T1200 Printer series; HP DesignJet T1200 HD Multifunction Printer; HP DesignJet T2300 eMFP; HP DesignJet T790 ePrinter series; HP DesignJet T1300 ePrinter series |
| Print technology | Thermal inkjet |
| Printing colours | Cyan |
| HP segment | Business |
| Country of origin | Singapore |
| Width | 202 mm |
| Depth | 40 mm |
| Height | 129 mm |
| Weight | 192 g |
| Package width | 202 mm |
| Package depth | 40 mm |
| Package height | 129 mm |
| Package weight | 240 g |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | 15 - 35 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Master (outer) cases per pallet | 84 pc(s) |
| Products per pallet | 1680 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Pallet gross weight | 463 kg |
| Products per master (outer) case | 20 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 5.28 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 0.8 |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 14 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1219 x 1016 x 1500 mm |
| Pallet size (EU) | 1219 x 1016 x 1500 mm |
| Box contents | Ink cartridge |
| UNSPSC-code | 44103105 |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Ink |
Description
Ideal for professionals and workteams who print technical applications.\nReliable, trouble-free printing. Accurate, vivid, fast-drying prints. Time-saving supplies management and ordering[1] features. Original HP cartridges with Original HP inks help you present your professional best while keeping your productivity high.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.