‹ Prev
Next ›
HP 711 DesignJet Ink Cartridge 29-ml Yellow CZ132A
19 Stock Available
- Works with Original
- HP
- DesignJet: t520 - T120
- Inkjet Printer: DesignJet T520 - DesignJet T120 - DesignJet T530 - DesignJet T130 - DesignJet T525 - DesignJet T125
- HP
- AEC students, AEC professionals and freelancers, construction offices, universities, and small AEC workteams.
£32.78
Inc. VAT £39.34
Product Details
General Information
| Colour | Yellow |
| Compatibility | HP DesignJet T100, T120, T125, T130, T520, T525, T530 Printer series |
| Print technology | Thermal inkjet |
| Printing colours | Yellow |
| OEM code | CZ132A |
| Country of origin | Singapore, Malaysia |
| Width | 114 mm |
| Depth | 126 mm |
| Height | 25 mm |
| Weight | 60 g |
| Package width | 114 mm |
| Package depth | 126 mm |
| Package height | 25 mm |
| Package weight | 80 g |
| Package type | Box |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Master (outer) cases per pallet | 120 pc(s) |
| Products per pallet | 6000 pc(s) |
| Layers per pallet | 10 pc(s) |
| Pallet gross weight | 643.4 kg |
| Products per master (outer) case | 50 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 4.15 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 0.5 |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 12 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1219 x 1016 x 1702 mm |
| Box contents | Ink cartridge |
| UNSPSC-code | 441031052 |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Ink |
Description
AEC students, AEC professionals and freelancers, construction offices, universities, and small AEC workteams.\nHP 711 29-ml Yellow Ink Cartridge provides consistent, accurate results. See rich colour and sharp line accuracy in fast-drying, smudge-resistant prints. Original HP inks are designed and tested with your printer to provide consistent results.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.