‹ Prev
Next ›
HP 70A Original LaserJet Toner Cartridge Black Q7570A
Currently out of Stock
Non-Returnable
- Works with Original
- HP
- Laser Printer: LaserJet M5025 - LaserJet M5035 - LaserJet M5035x - LaserJet M5035xs
- HP
- Original HP 70A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- 1 Black (~15,000 pages)
- Original HP black-and-white printer toner cartridges tested produced, on average, 11% more usable pages than non-HP cartridges.
- Reliable printing you can trust
- When 70% of the printing process relies on the cartridge, choose the one designed to work with the printer to optimise print quality: the Original HP LaserJet Cartridge and HP Toner.
- Ideal for day-to-day printing of a variety of monochrome documents up to A3-size.
- Depend on Original HP 70A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- What's in the box: 1 Cartridge
£248.60
Inc. VAT £298.32
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP LaserJet M5025, M5035 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 15000 pages |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| OEM code | Q7570A |
| Total amount of recycled materials used for making | 20% |
| HP segment | Home |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 32.5 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Width | 195 mm |
| Depth | 497 mm |
| Height | 330 mm |
| Weight | 2.3 kg |
| Package width | 497 mm |
| Package depth | 195 mm |
| Package height | 330 mm |
| Package weight | 2.7 kg |
| Package type | Box |
| Print technology | Laser printing |
| Maximum number of stacking cartons | 12 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 12 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 9 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 36 pc(s) |
| Layers per pallet | 3 pc(s) |
| Products per pallet | 36 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 27 pc(s) |
| Pallet gross weight | 118 kg |
| Pallet weight (EU) | 98 g |
| Approximate page yield (A4, black & white, ISO/IEC 19752) | 15000 pages |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Box contents | 1 Cartridge |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1170 x 994 x 1128 mm |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Toner |
Description
Ideal for day-to-day printing of a variety of monochrome documents up to A3-size.\n\nWhen productivity counts, you need low-maintenance cartridges that keep your printers working hard. Avoid wasted time and supplies with reliable Original HP LaserJet Toner Cartridges.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.