‹ Prev
Next ›
HP 70 DesignJet Printhead Light Magenta/Light Cyan C9405A
Currently out of Stock
- Works with Original
- HP
- Inkjet Printer: Photosmart Pro B9180 Printer - Photosmart Pro B8850 Printer - DesignJet Z5200 - Photosmart Pro B8850 Photo - Designjet Z2100 - Designjet Z3100ps GP - Designjet Z3200ps - Photosmart Pro B9180 Photo - Photosmart Pro B9180gp Photo - Designjet Z3100 - Designjet Z3200
- HP
- Designed for professional photographers who want high-quality prints to display and sell, and are aware of the benefits of Original HP pigment inks. These customers will recognise the superior quality of original HP printheads.
- Printhead
£103.06
Inc. VAT £123.67
Product Details
General Information
| Colour | Light Magenta/Light Cyan |
| Compatibility | HP DesignJet Z3200 Photo Printer; HP DesignJet Z3100 Photo Printer; HP DesignJet Z2100 Photo Printer; HP DesignJet Z5200 PostScript Printer; Photosmart Pro B9180 Printer; Photosmart Pro B8850 Printer |
| Print technology | Thermal inkjet |
| Printing colours | Magenta |
| OEM code | C9405A |
| Country of origin | Singapore |
| Width | 143 mm |
| Depth | 28 mm |
| Height | 132 mm |
| Weight | 70 g |
| Package width | 28 mm |
| Package depth | 143 mm |
| Package height | 132 mm |
| Package weight | 100 g |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | 15 - 35 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Products per pallet | 1920 pc(s) |
| Pallet gross weight | 248 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 3.9 |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | Product Safety HP 70 / C9405A Contains Benzisothiazolinone. May produce an allergic reaction. |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208 |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1219 x 1016 x 1325 mm |
| Pallet size (EU) | 1219 x 1016 x 1325 mm |
| Box contents | Printhead |
| UNSPSC-code | 44103110 |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Ink |
Description
HP 70 Printheads part of HP's Scalable Printing Technology are designed to deliver fast, productive printing. HP printhead technology, designed to work with Original HP Photo Inks, delivers consistent print quality and colour accuracy. Built-in intelligent technology maximizes printhead life.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.