1% Off
‹ Prev
Next ›
HP 648A Original LaserJet Toner Cartridge Cyan CE261A
2 Stock Available
- Works with Original
- HP
- Laser Printer: Color LaserJet Enterprise CP4525xh - Color LaserJet Enterprise CP4025n - Color LaserJet Enterprise CP4525n - Color LaserJet CP4525dn - Color LaserJet Enterprise CP4025dn - Color LaserJet Enterprise CP4525dn - Color LaserJet CP4025n - Color LaserJet CP4025dn
- Color LaserJet: CP4025 - Color LaserJet CP4525 dn - Color LaserJet CP4525 xh - CP4025dn - CP4525xh - Color LaserJet CP4025 dn - Cp4025n - Color LaserJet CP4520 Series - CP4525 - CP4525dn - CP4525n - Color LaserJet CP4025 n - Color LaserJet CP4525 n
- HP
- Original HP 648A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- 1 Cyan (~11,000 pages)
- Print high-quality black text and brilliant graphics with Original HP Supplies designed for reliability.
- Reliable printing you can trust
- Ideal for customers who print colour business documents and marketing materials.
- Depend on Original HP 648A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Toner cartridge; Recycling guide
£355.50
RRP: £357.43
Inc. VAT £426.60
Product Details
General Information
| Colour | Cyan |
| Type | Original |
| Printing colours | Cyan |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 648 toner cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour toner page yield | 11000 pages |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| OEM code | CE261A |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Total amount of recycled materials used for making | 13% |
| Country of origin | China, Japan |
| HP segment | Enterprise |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32.5 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Width | 390 mm |
| Depth | 164 mm |
| Height | 214 mm |
| Weight | 1.3 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 390 x 164 x 214 mm |
| Package width | 390 mm |
| Package depth | 164 mm |
| Package height | 214 mm |
| Package weight | 1.84 kg |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 7.2 |
| Print technology | Laser printing |
| Maximum number of stacking cartons | 20 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 18 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 14 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 90 pc(s) |
| Layers per pallet | 4 pc(s) |
| Products per pallet | 90 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 56 pc(s) |
| Pallet gross weight | 186.1 kg |
| Pallet weight (EU) | 123.5 kg |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 884420186847 |
| Retail only | N |
| UNSPSC-code | 44103103 |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Toner |
Description
Ideal for customers who print colour business documents and marketing materials.\nHP 648 LaserJet Printing Supplies are specifically designed for your printer, giving you professional colour on business documents and reliable cartridge performance. HP Color LaserJet toner cartridges ensure you stay productive and avoid wasted time