‹ Prev
Next ›
HP 643A Original LaserJet Toner Cartridge Black Q5950A
3 Stock Available
- Works with Original
- HP
- Color LaserJet: 4700DN - 4700DTN - 4700N - 4700ph+ - 4700
- Laser Printer: Color LaserJet 4700n - Color LaserJet 4700ph+ - Color LaserJet 4700 - Color LaserJet 4700dn - Color LaserJet 4700dtn
- HP
- Original HP 643A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- 1 Black (~11,000 pages)
- Print high-quality black text and brilliant graphics with Original HP Supplies designed for reliability.
- Reliable printing you can trust
- Ideal for business customers who want the printing productivity and cost-effectiveness of a small desktop laser printer at an affordable price.
- Depend on Original HP 643A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Toner cartridge; Recycling guide
£280.59
Inc. VAT £336.71
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 643 toner cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 11000 pages |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| OEM code | Q5950A |
| Total amount of recycled materials used for making | 15% |
| Country of origin | China, Japan |
| HP segment | Business |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 27 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 70% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 400 mm |
| Depth | 148 mm |
| Height | 268 mm |
| Weight | 1.7 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 400 x 148 x 268 mm |
| Package width | 400 mm |
| Package depth | 148 mm |
| Package height | 268 mm |
| Package weight | 2.2 kg |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 7.2 |
| Print technology | Laser printing |
| Maximum number of stacking cartons | 16 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 20 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 16 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 80 pc(s) |
| Layers per pallet | 4 pc(s) |
| Products per pallet | 80 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 48 pc(s) |
| Pallet gross weight | 197 kg |
| Pallet weight (EU) | 130 kg |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 829160493879 |
| UNSPSC-code | 44103103 |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Toner |
Description
Ideal for business customers who want the printing productivity and cost-effectiveness of a small desktop laser printer at an affordable price.\nHP 643 LaserJet Printing Supplies provide fast, easy, brilliant results. New HP ColorSphere toner is tuned with the printing system to optimise quality and reliability for higher productivity and lower printing costs.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.