‹ Prev
Next ›
HP 643A Original LaserJet Toner Cartridge Cyan Q5951A
1 Stock Available
- Works with Original
- HP
- Color LaserJet: 4700 - Color LaserJet 4700 dn - Color LaserJet 4700 dtn - 4700DTN - 4700N - 4700ph+ - Color LaserJet 4700 n - Color LaserJet 4700 ph+ - 4700DN - Color LaserJet 4700
- Laser Printer: Color LaserJet 4700dn - Color LaserJet 4700 - Color LaserJet 4700dtn - Color LaserJet 4700n - Color LaserJet 4700ph+
- HP
- Original HP 643A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- 1 Cyan (~10,000 pages)
- Print high-quality black text and brilliant graphics with Original HP Supplies designed for reliability.
- Reliable printing you can trust
- Ideal for offices that print color business documents and marketing materials.
- Depend on Original HP 643A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Toner cartridge; Recycling guide
£405.52
Inc. VAT £486.62
Product Details
General Information
| Colour | Cyan |
| Type | Original |
| Printing colours | Cyan |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 643 toner cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour toner page yield | 10000 pages |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| OEM code | Q5951A |
| Total amount of recycled materials used for making | 15% |
| Country of origin | China, Japan |
| HP segment | Business |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 27 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 70% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 400 mm |
| Depth | 148 mm |
| Height | 268 mm |
| Weight | 1.7 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 400 x 148 x 268 mm |
| Package width | 400 mm |
| Package depth | 148 mm |
| Package height | 268 mm |
| Package weight | 2.2 kg |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 7.2 |
| Print technology | Laser printing |
| Maximum number of stacking cartons | 16 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 20 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 16 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 80 pc(s) |
| Layers per pallet | 4 pc(s) |
| Products per pallet | 80 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 48 pc(s) |
| Pallet gross weight | 197 kg |
| Pallet weight (EU) | 130 kg |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 829160493886 |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Box contents | Toner cartridge; Recycling guide |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Toner |
Description
Ideal for offices that print color business documents and marketing materials.\nHP 643 LaserJet Printing Supplies provide fast, easy, brilliant results. New HP ColorSphere toner is tuned with the printing system to optimise quality and reliability for higher productivity and lower printing costs.