‹ Prev
Next ›
HP 62XL Original Ink Cartridge High Yield Tri-color C2P07AE
224 Stock Available
- Works with Original
- HP
- ENVY: 5544 e-All-in-One - 5640 e-All-in-One - 5541 e-All-in-One - 5540 e-All-in-One - 5546 e-All-in-One - 5548 e-All-in-One - 5642 e-All in-One - 5542 e-All-in-One - 5646 e-All-in-One
- Inkjet Printer: ENVY 5547 - ENVY 5640 - OfficeJet 200 - ENVY 5548 - OfficeJet 200 Mobile - OfficeJet 5742 - ENVY 5544 - ENVY 5642 - ENVY 7640 - ENVY 5546 All-in-One - ENVY 7640 All-in-One - ENVY 5545 All-in-One - ENVY 5642 All-in-One - ENVY 5548 All-in-One - ENVY 5541 All-in-One - OfficeJet 5742 All-in-One - ENVY 5547 All-in-One - OfficeJet 200 Mobile Printer - ENVY 5544 All-in-One - ENVY 5640 All-in-One - ENVY 5542 All-in-One - OfficeJet 5740 All-in-One - ENVY 5540 All-in-One - ENVY 5646 All-in-One - OfficeJet 5740 - ENVY 5540 - ENVY 5542 - ENVY 5546 - ENVY 5646 - OfficeJet 250 - ENVY 5543 All-in-One - OfficeJet 250 Mobile AiO Printer - OfficeJet 5744 All-in-One
- OfficeJet: 5742 e-all-in-one - 250 Mobile All-in-One - 5740 e-all-in-one - 5746 e-all-in-one - 5744 e-all-in-one
- HP
- Original HP 62XL High Yield Ink Cartridges deliver legendary HP print quality for high-volume printing.
- HP 62 ink cartridges work with: HP Envy 5540, 5542, 5544, 5642, 5644; HP OfficeJet 200, 250, 5740, 5742, 5744
- 1 Cyan (~415 pages); 1 Magenta (~415 pages); 1 Yellow (~415 pages)
- Tested Original HP ink cartridges printed more than 2X the pages, on average, than non-HP.*
- Quality prints you can take pride in
- Reliably print eye-catching long-lasting colour for virtually any need – documents, store-quality photos, and more.[1]
- Depend on Original HP 62XL High Yield Ink Cartridges designed specifically for your HP printer for high-volume printing.
- Ink cartridge
£53.30
Inc. VAT £63.96
Product Details
General Information
| Colour | Assorted |
| Type | Original |
| Printing colours | Cyan, Magenta, Yellow |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 62 ink cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour ink page yield | 415 pages |
| Colour ink type | Dye-based ink |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| Colour ink volume | 11.5 ml |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Ink type | Dye-based ink |
| OEM code | 62XL |
| Country of origin | China, United States, Ireland, Singapore, Malaysia |
| HP segment | Business |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 32 °C |
| Width | 113 mm |
| Depth | 37 mm |
| Height | 115 mm |
| Weight | 50 g |
| Package width | 113 mm |
| Package depth | 37 mm |
| Package height | 115 mm |
| Package weight | 70 g |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208 |
| Products per pallet | 2160 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 36 pc(s) |
| Layers per pallet | 4 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 9 pc(s) |
| Products per master (outer) case | 60 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 4.3 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (301) 888182461990; (30N) 199642337831; (ABE) 888793376829; (NE1) 199642337855; (UUQ) 888793376812; (UUS) 888793376805 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 888182461990, 199642337831, 888793376829, 199642337855, 888793376812, 888793376805 |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Box contents | Ink cartridge |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1164 mm |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1199.9 x 800.1 x 1164.1 mm (47.2 x 31.5 x 45.8") |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Ink |
Description
Reliably print eye-catching long-lasting colour for virtually any need – documents, store-quality photos, and more.[1]\nOriginal HP high-yield ink cartridges reliably deliver standout, durable colour documents and photos[1] page after page. HP ink cartridges are specially designed to work with your HP printer for projects at home, work, and school.