‹ Prev
Next ›
HP 55X Original LaserJet Toner Cartridge High Yield Black 2-pack CE255XD
1 Stock Available
- Works with Original
- HP
- LaserJet Enterprise: P3015x - P3015 - P3015d - P3015dn - 500 Flow M525c - 500 MFP 500 M525dn - 500 MFP 500 M525f
- Laser Printer: LaserJet Enterprise P3015dn - LaserJet Enterprise flow M525c - LaserJet Enterprise P3015d - LaserJet Enterprise 500 M525f - LaserJet Enterprise P3015 - LaserJet Enterprise 500 M525dn - LaserJet Enterprise P3015x - LaserJet Pro M521dn - LaserJet Pro M521dw - LaserJet Enterprise flow MFP M525c - LaserJet Pro MFP M521dw - LaserJet Enterprise 500 MFP M525f - LaserJet P3015x - LaserJet P3015dn - LaserJet Pro MFP M521dn - LaserJet Enterprise 500 MFP M525dn - LaserJet P3015d
- LaserJet Pro: M521dn - M521dne - M521dw
- LaserJet Mono: 3015 - P3000
- HP
- Original HP 55X High Yield Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- HP 55 toner cartridges work with: HP LaserJet Pro M521
- 2 Black (~25,000 pages)
- Original HP black-and-white printer toner cartridges tested produced, on average, 11% more usable pages than non-HP cartridges.*
- Reliable printing you can trust
- Designed for customers who print in high volumes, including small workteams and workgroups.
- Depend on Original HP 55X High Yield Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- 2 toner cartridges; Recycling guide
£589.36
Inc. VAT £707.23
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 55 toner cartridges work with |
| Quantity per pack | 2 pc(s) |
| Black toner page yield | 25000 pages |
| Black toner cartridges quantity | 2 |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| OEM code | CE255XD |
| Quantity per box | 2 pc(s) |
| Total amount of recycled materials used for making | 37% |
| Country of origin | China, Japan |
| HP segment | Business, Enterprise |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32.5 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Width | 399 mm |
| Depth | 320 mm |
| Height | 318 mm |
| Weight | 3.65 kg |
| Package width | 399 mm |
| Package depth | 320 mm |
| Package height | 318 mm |
| Package weight | 4.58 kg |
| Print technology | Laser printing |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 27 pc(s) |
| Layers per pallet | 3 pc(s) |
| Products per pallet | 18 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 18 pc(s) |
| Pallet gross weight | 102.9 kg |
| Pallet weight (EU) | 102.9 kg |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 885631277102 |
| Retail only | N |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Box contents | 2 toner cartridges; Recycling guide |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1103 mm |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Toner |
Description
Designed for customers who print in high volumes, including small workteams and workgroups.\nHP 55 LaserJet Toner Cartridge Dual Packs help you save more as you print more. Reduce your company's printing costs without sacrificing the consistent, professional results and reliable, trouble-free printing of Original HP.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.