‹ Prev
Next ›
HP 504A Original LaserJet Toner Cartridge Black CE250A
11 Stock Available
- Works with Original
- HP
- Color LaserJet: CM3530 - CP3525dn - CP3525n - Color LaserJet CM3530 MFP - Color LaserJet CP3525 dn - CP3525 - Color LaserJet CM3530 fs MFP - Color LaserJet CP3525 n - CP3525x - Color LaserJet CP3525 x - CM3530fs - CP3520
- Laser Printer: Color LaserJet CM3530 - Color LaserJet CP3525dn - Color LaserJet CP3525n - Color LaserJet CP3525x - Color LaserJet CM3530fs
- HP
- Original HP 504A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- 1 Black (~5,000 pages)
- Print high-quality black text and brilliant graphics with Original HP Supplies designed for reliability.
- Reliable printing you can trust
- Ideal for general office black-and-white and colour printing and in-house marketing printing.
- Depend on Original HP 504A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Toner cartridge; Recycling guide
£192.58
Inc. VAT £231.09
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 504 toner cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 5000 pages |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| OEM code | CE250A |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Total amount of recycled materials used for making | 14% |
| Country of origin | China, Japan |
| HP segment | Enterprise |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 30 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Width | 390 mm |
| Depth | 164 mm |
| Height | 206 mm |
| Weight | 1.2 kg |
| Package width | 390 mm |
| Package depth | 164 mm |
| Package height | 206 mm |
| Package weight | 1.74 kg |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 6.3 |
| Print technology | Laser printing |
| Maximum number of stacking cartons | 20 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 14 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 14 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 70 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Products per pallet | 70 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 70 pc(s) |
| Pallet gross weight | 152 kg |
| Pallet weight (EU) | 152 kg |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 883585595686 |
| UNSPSC-code | 44103103 |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Toner |
Description
Ideal for general office black-and-white and colour printing and in-house marketing printing.\nHP 504A Black LaserJet Toner Cartridges with improved HP ColorSphere toner provide fast, professional results. Get reliable, consistent performance from everyday documents to marketing materials, and time-saving supplies management features.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.