‹ Prev
Next ›
HP 49X Original LaserJet Toner Cartridge High Yield Black Q5949X
1 Stock Available
- Works with Original
- HP
- LaserJet: LaserJet 1320 tn - LaserJet 3392 - LaserJet 1320 - LaserJet 1320 n - LaserJet 1320 nw - LaserJet 3390 - LaserJet 1320 t
- LaserJet Mono: 1320n - 1320tn - 3392 - 1320 - 1320t - 3390 - 1320nw
- Laser Printer: LaserJet 1320tn - LaserJet 3392 - LaserJet 3390
- HP
- Original HP 49X High Yield Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- 1 Black (~6,000 pages)
- Original HP black-and-white printer toner cartridges tested produced, on average, 11% more usable pages than non-HP cartridges.*
- Reliable printing you can trust
- Ideal for day-to-day printing of a variety of monochrome documents that often represent the company image to customers.
- Depend on Original HP 49X High Yield Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Toner cartridge; Recycling guide
£228.38
Inc. VAT £274.06
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 49 toner cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 6000 pages |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| OEM code | Q5949X |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Total amount of recycled materials used for making | 18% |
| Country of origin | China |
| HP segment | Business |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32.5 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 122 mm |
| Depth | 390 mm |
| Height | 196 mm |
| Weight | 1 kg |
| Package width | 390 mm |
| Package depth | 122 mm |
| Package height | 196 mm |
| Package weight | 1.3 kg |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 6.8 |
| Print technology | Laser printing |
| Maximum number of stacking cartons | 20 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 24 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 18 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 120 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Products per pallet | 120 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 90 pc(s) |
| Pallet gross weight | 177 kg |
| Pallet weight (EU) | 142 kg |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 829160319568 |
| UNSPSC-code | 44103103 |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Toner |
Description
Ideal for day-to-day printing of a variety of monochrome documents that often represent the company image to customers.\nEnjoy the legendary quality and reliability of HP LaserJet printing with the HP 49X LaserJet Toner Cartridge. HP’s Smart Printing technology[1] and specially formulated toner makes sharp, professional printing easy, reliable and cost-effective.