Third Off
‹ Prev
Next ›
HP 49A Original LaserJet Toner Cartridge Black Q5949A
49 Stock Available
- Works with Original
- HP
- LaserJet: LaserJet 3392 - LaserJet 1320 - LaserJet 1320 n - LaserJet 3390 - LaserJet 1160 - LaserJet 1320 nw - LaserJet 1160 Le - LaserJet 1320 t - LaserJet 1320 tn
- LaserJet Mono: 1320n - 1320nw - 1320 - 1320t - 1320tn - 3390 - 1160 - 1160Le - 3392
- Laser Printer: LaserJet 1320tn - LaserJet 3390 - LaserJet 3392 - LaserJet 1160
- HP
- Original HP 49A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- 1 Black (~2,500 pages)
- Original HP black-and-white printer toner cartridges tested produced, on average, 11% more usable pages than non-HP cartridges.*
- Reliable printing you can trust
- Ideal for day-to-day printing of a variety of monochrome documents that often represent the company image to customers.
- Depend on Original HP 49A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Toner cartridge; Recycling guide
£135.21
RRP: £202.85
Inc. VAT £162.25
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 49 toner cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 2500 pages |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| OEM code | Q5949A |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Total amount of recycled materials used for making | 19% |
| Country of origin | China |
| HP segment | Enterprise |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32.5 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 117 mm |
| Depth | 390 mm |
| Height | 168 mm |
| Weight | 700 g |
| Package width | 390 mm |
| Package depth | 117 mm |
| Package height | 168 mm |
| Package weight | 1 kg |
| Package type | Box |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 5.6 |
| Print technology | Laser printing |
| Maximum number of stacking cartons | 20 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 25 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 20 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 150 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Products per pallet | 150 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 100 pc(s) |
| Pallet gross weight | 166.9 kg |
| Pallet weight (EU) | 125 kg |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 829160319551 |
| UNSPSC-code | 44103103 |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Toner |
Description
Ideal for day-to-day printing of a variety of monochrome documents that often represent the company image to customers.\nHP 49A LaserJet Toner Cartridges provide legendary HP quality and reliability. HP Smart Printing technology and specially formulated toner make sharp, professional printing easy, reliable and cost-effective[1].
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.