‹ Prev
Next ›
HP No.45 Original Ink Cartridge High Yield Black 51645AE
Currently out of Stock
Non-Returnable
- Works with Original
- HP
- Color Copier: 160 - 170 - 190 - 270 - 120 - 155 - 260 - 290 - 110 - 180 - 100 - 140 - 145 - 150 - 210 - 210LX - 280
- DesignJet: 755cm - 700 - 750c - 755 - 750c Plus
- DeskJet: 1000c - 1180c - 1220cse - 1600cn - 722c - 830c - 832c - 850c - 880c - 895cse - 895cxi - 930c - 933 - 980c - 990c - 990cm - 995c - 1150cxi - 1220cPS - 1220cxi - 6120 - 710c - 720c - 820adm - 820cxi - 932 - 960c - 960cxi - 970cse - 970cxi - 1000cse - 1120c - 1120cse - 1120cxi - 1125c - 1220c - 1600cm - 6122 - 890cxi - 930cm - 934c - 935c - 950c - 952c - 957 - 959c - 980cxi - 1000cxi - 1100c - 1220ps - 1280 - 1600c - 6127 - 712c - 815c - 820c - 820cse - 855c - 870 - 870cxi - 882c - 890c - 890cse - 9300 - 955c - 990cxi
- Fax: Fax 1220xi - Fax 1220
- OfficeJet: G85 - K60xi - R40xi - R60 - R65 - R80xi - T45 - G55xi - G85xi - G95 - K80xi - R80 - T65 - 1170c - 1175 - G55 - Pro 1150 - R45 - T65xi - K60 - K80 - Pro1170 - R40 - T45xi
- Photosmart: 1215vm - 1315 - P1000 - 1115 - P1100 - P1218xi - P1215 - P1218 - 1218xi - P1100xi - P1115 - P1215vm - 1000 - 1215 - 1218 - 2100
- HP
- Original HP 45 Ink Cartridges deliver legendary HP print quality.
- 1 Black (~930 pages)
- Tested Original HP ink cartridges printed more than 2X the pages, on average, than non-HP.*
- Quality prints you can take pride in
- The HP 45 Black Inkjet Print Cartridge (42 ml) is the ideal choice for the frequent HP Deskjet, HP Photosmart and HP Officejet business and home user, who wants cost-effective, large-volume, clear, sharp output.
- Depend on Original HP 45 Ink Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Ink cartridge
£89.03
Inc. VAT £106.84
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 45 ink cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black ink page yield | 930 pages |
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Colour ink type | Dye-based ink |
| Print technology | Inkjet printing |
| BCP bubble graphic colour | Black |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Country of origin | China, Ireland, Singapore, Malaysia |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | -15 - 35 °C |
| Width | 26 mm |
| Depth | 117 mm |
| Height | 158 mm |
| Weight | 120 g |
| Package dimensions (WxDxH) | 117 x 26 x 158 mm |
| Package width | 117 mm |
| Package depth | 26 mm |
| Package height | 158 mm |
| Package weight | 150 g |
| Package type | Blister |
| Empty weight | 73 g |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208 |
| Products per pallet | 2400 pc(s) |
| Pallet gross weight | 445 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 884962772683 |
| Compatible ink types, supplies | Pigment-based |
| Ink drop | 33 pl |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Box contents | Ink cartridge |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Ink |
Description
The HP 45 Black Inkjet Print Cartridge (42 ml) is the ideal choice for the frequent HP Deskjet, HP Photosmart and HP Officejet business and home user, who wants cost-effective, large-volume, clear, sharp output.\nHP 45 Black Inkjet Print Cartridges enable true 600 x 600 dpi resolution and feature pigment ink technology that delivers the highest possible quality on HP Deskjet, Photosmart, Designjet and Officejet printers, especially with HP papers and films.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.