‹ Prev
Next ›
HP 43X Original LaserJet Toner Cartridge High Yield Black C8543X
14 Stock Available
- Works with Original
- HP
- LaserJet Mono: 9000L MFP - 9040dn - 9040n - 9050 - M9050 - 9000 MFP - 9000dn - 9000n - 9050dn - 9000 - 9040 MFP - M9040 - 9000hns - 9040 - 9050 MFP - 9050n
- Laser Printer: LaserJet 9050dn - LaserJet 9000 - LaserJet 9050 - LaserJet 9000dn - LaserJet 9000mfp - LaserJet 9000n - LaserJet 9040dn - LaserJet 9040n - LaserJet 9050n - LaserJet 9040 - LaserJet M9050 - LaserJet M9050 MFP
- LaserJet: LaserJet 9000 mfp - LaserJet 9000Lmfp - LaserJet 9000n - LaserJet 9050dn - LaserJet M9040 MFP - LaserJet M9050 MFP - LaserJet M9050DN MFP - LaserJet 9040 - LaserJet 9040dn - LaserJet 9050 - LaserJet 9050n - LaserJet 9000dn - LaserJet 9040 mfp - LaserJet 9040n - LaserJet 9050 mfp - LaserJet M9050N MFP - LaserJet 9000 - LaserJet 9000hdn - LaserJet 9000hns
- HP
- Original HP 43X High Yield Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- 1 Black (~30,000 pages)
- Original HP black-and-white printer toner cartridges tested produced, on average, 11% more usable pages than non-HP cartridges.*
- Reliable printing you can trust
- Professional individuals and small workteams in office environments who print high volumes
- Depend on Original HP 43X High Yield Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Toner cartridge; Recycling guide
£389.88
Inc. VAT £467.86
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 43 toner cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 30000 pages |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| OEM code | C8543X |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Total amount of recycled materials used for making | 13% |
| Country of origin | Japan |
| HP segment | Business |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32.5 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 90% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 595 mm |
| Depth | 198 mm |
| Height | 396 mm |
| Weight | 4.24 kg |
| Package width | 595 mm |
| Package depth | 396 mm |
| Package height | 198 mm |
| Package weight | 5.64 kg |
| Package type | Box |
| Print technology | Laser printing |
| Maximum number of stacking cartons | 20 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 4 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 25 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Products per pallet | 25 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 20 pc(s) |
| Pallet gross weight | 162 kg |
| Pallet weight (EU) | 138 kg |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 725184659522 |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Box contents | Toner cartridge; Recycling guide |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Toner |
Description
Professional individuals and small workteams in office environments who print high volumes\nEnjoy legendary quality and reliability of HP LaserJet printing with the HP 43X LaserJet Toner Cartridge. HP’s Smart Printing technology[1] and advanced microfine toner formula makes sharp, professional printing easy and reliable. That's value.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.