‹ Prev
Next ›
HP 410X Original LaserJet Toner Cartridge High Yield Magenta CF413X
11 Stock Available
- Works with Original
- HP
- Color LaserJet: MFP M477fdn - MFP M477fdw
- Color LaserJet Pro: Color LaserJet Pro MFP M477fdw - M452dn - M452dw - MFP M377dw - 400 Color MFP M477DFW - Color LaserJet Pro MFP M377dw - Color LaserJet Pro MFP M477fdn - M452nw - Color LaserJet Pro M452dw - Color LaserJet Pro MFP M477fnw - M477dw - Color LaserJet Pro M452dn - Color LaserJet Pro M452nw - MFP M477fnw - MFP M477nw
- Laser Printer: Color LaserJet Pro M377dw - Color LaserJet Pro MFP M477fdw - Color LaserJet Pro MFP M477fdn - Color LaserJet Pro MFP M477fnw - Color LaserJet Pro M452dn - Color LaserJet Pro M452nw - Color LaserJet Pro M477fdn - Color LaserJet Pro M477fdw - Color LaserJet Pro MFP M377dw - Color LaserJet Pro M477fnw
- HP
- Original HP 410X High Yield Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- HP 410 toner cartridges work with: HP LaserJet Pro M377, M452, M477
- 1 Magenta (~5,000 pages)
- Print high-quality black text and brilliant graphics with Original HP Supplies designed for reliability.
- Reliable printing you can trust
- Ideal for producing professional-quality colour prints at high speeds your HP printer or MFP was built for, while helping protect against fraud.
- Depend on Original HP 410X High Yield Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Toner cartridge; Recycling guide
£236.08
Inc. VAT £283.30
Product Details
General Information
| Colour | Magenta |
| Type | Original |
| Printing colours | Magenta |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 410 toner cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour toner page yield | 5000 pages |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| OEM code | CF413X |
| Country of origin | Japan |
| HP segment | Business, Enterprise |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32.5 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Width | 363 mm |
| Depth | 109 mm |
| Height | 123 mm |
| Weight | 650 g |
| Package width | 363 mm |
| Package depth | 109 mm |
| Package height | 123 mm |
| Package weight | 900 g |
| Package type | Box |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 5 |
| Print technology | Laser printing |
| Maximum number of stacking cartons | 36 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 27 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 21 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 243 pc(s) |
| Layers per pallet | 9 pc(s) |
| Products per pallet | 243 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 168 pc(s) |
| Pallet gross weight | 239.2 kg |
| Pallet weight (EU) | 171.7 kg |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 888793807576 |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Box contents | Toner cartridge; Recycling guide |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Toner |
Description
Ideal for producing professional-quality colour prints at high speeds your HP printer or MFP was built for, while helping protect against fraud.\nCount on Original HP High Yield Toner Cartridges with JetIntelligence to deliver more pages than ever[1] – fast – plus affordable high-yield options[2] and anti-fraud technology to ensure HP colour quality.