‹ Prev
Next ›
HP 36A Original LaserJet Toner Cartridge Black CB436A
2 Stock Available
- Works with Original
- HP
- LaserJet: LaserJet M1522n - LaserJet P1505 - LaserJet M1522n MFP - LaserJet M1522nf - LaserJet M1522nf MFP - LaserJet P1505 n
- LaserJet Mono: M1120n MFP - P1505 - M1120 MFP - P1505n - M1522n - M1522nf MFP
- Laser Printer: LASERJET M1120MFP - LASERJET M1120N - LaserJet M1120MFP - LaserJet M1120N MFP - LaserJet M1120 - LaserJet M1120n - LaserJet M1522nf - LaserJet P1505 - LaserJet M1522n - LaserJet P1505n - WASP N
- HP
- Original HP 36A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- 1 Black (~2,000 pages)
- Original HP black-and-white printer toner cartridges tested produced, on average, 11% more usable pages than non-HP cartridges.*
- Reliable printing you can trust
- Ideal for producing the sharp black text and professional-quality graphics you need—page after page—at the speeds your printer was built for.
- Depend on Original HP 36A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Toner cartridge; Recycling guide
£102.52
Inc. VAT £123.03
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 36 toner cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 2000 pages |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| OEM code | CB436A |
| Total amount of recycled materials used for making | 27% |
| Country of origin | China, Japan |
| HP segment | Business |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32.5 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 375 mm |
| Depth | 113 mm |
| Height | 125 mm |
| Weight | 600 g |
| Package width | 375 mm |
| Package depth | 113 mm |
| Package height | 125 mm |
| Package weight | 800 g |
| Print technology | Laser printing |
| Maximum number of stacking cartons | 36 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 28 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 28 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 234 pc(s) |
| Layers per pallet | 9 pc(s) |
| Products per pallet | 168 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 168 pc(s) |
| Pallet gross weight | 159 kg |
| Pallet weight (EU) | 159 kg |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 882780905221 |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Box contents | Toner cartridge; Recycling guide |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1125 x 791 x 1149 mm |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Toner |
Description
Ideal for producing the sharp black text and professional-quality graphics you need—page after page—at the speeds your printer was built for.\nHP 36 LaserJet Toner Cartridges produce bold, crisp text and sharp images. Intelligence built into the cartridge enables time-saving convenience. Get more value with the fast, reliable, trouble-free printing of Original HP.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.