6% Off
‹ Prev
Next ›
HP No.36A Original LaserJet Toner Cartridge Black (Pack 2) CB436AD
Currently out of Stock
Non-Returnable
- Works with Original
- HP
- LaserJet Mono: M1120n MFP - M1522nf MFP - P1505 - P1505n - M1522n - M1120 MFP
- Laser Printer: LaserJet M1120 - LaserJet M1120n - LaserJet M1522nf - LaserJet M1522n - LaserJet P1505n - LaserJet P1505
- HP
- Original HP 36A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- 2 Black (~4,000 pages)
- Original HP black-and-white printer toner cartridges tested produced, on average, 11% more usable pages than non-HP cartridges.*
- Reliable printing you can trust
- Ideal for high-volume printing customers in home, micro or small offices.
- Depend on Original HP 36A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- 2 toner cartridges; Recycling guide
£184.28
RRP: £195.06
Inc. VAT £221.14
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 36 toner cartridges work with |
| Quantity per pack | 2 pc(s) |
| Black toner page yield | 4000 pages |
| Black toner cartridges quantity | 2 |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| OEM code | CB436AD |
| Total amount of recycled materials used for making | 27% |
| Country of origin | Japan |
| HP segment | Business |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32.5 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 375 mm |
| Depth | 226 mm |
| Height | 125 mm |
| Weight | 1.58 kg |
| Package width | 375 mm |
| Package depth | 226 mm |
| Package height | 125 mm |
| Package weight | 1.66 kg |
| Print technology | Laser printing |
| Maximum number of stacking cartons | 36 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 10 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 10 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 117 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet (EU) | 10 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Products per pallet | 80 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 80 pc(s) |
| Pallet gross width | 115.6 cm |
| Pallet gross length | 99 cm |
| Pallet gross height | 126.9 cm |
| Pallet gross weight | 153.3 kg |
| Pallet weight (EU) | 153.3 kg |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 884962022368 |
| UNSPSC-code | 44103103 |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Toner |
Description
Ideal for high-volume printing customers in home, micro or small offices.\nAs you print more, you can save more. With HP LaserJet Toner Cartridge Dual Packs, you can reduce your company's printing costs without sacrificing the consistent, professional results and reliable, trouble-free printing of Original HP.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.