‹ Prev
Next ›
HP 364XL Original Ink Cartridge High Yield Black CN684EE
5 Stock Available
- Works with Original
- HP
- Photosmart: B210 - B309 - C5324 - C5380 - C5383 - C6324 - D5460 - D5463 - Plus B209 - Plus e-all-in-one b210e - Premium C309 - Premium C309g - Premium Fax C309c - Premium e-all-in-one C310a - plus B209b - 5515 - 5524 - 5525 e All in One - 6520 e-all-in-one - B010a - B109a - B109a All-In-One - B109c all-in-one - B109f - B109q Wireless - B110a Wireless e-all-in-one - B110e Wireless e-all-in-one - 5522 e All in One - 7510 e-all-in-one - B109n Wireless - C309 - C410 - C510 - C5370 - C6300 - Plus B209c - Premium C309h - Premium C310 - Premium all-in-one - eStation C510 - plus e all-in-one B210a - 5510 - 5510 e-all-in-one - 5512 - 5512 e All in One - 6510 e-all-in-one - 7520 e-all-in-one - B109d - B109d All-In-One - B110c Wireless e-all-in-one - B110d Wireless e-all-in-one - B111 - C310 - C5373 - C5390 - Plus all-in-one - Plus e-all-in-one b210c - Premium C309n - estation - 5514 - 5520 e-All-in-One - 6525 e All in One - B109f Special Edition - B109n - B8550 - B8553 - C5388 - C5393 - C6380 - CN245b Wireless e-all-in-one - D5468 - D7560 - Plus B209a - Plus e-all-in-one b210b - Premium Fax - Premium Fax C309a - Premium Fax E all-in-one C410b - Premium e-all-in-one
- Inkjet Printer: Deskjet 3070A - Photosmart 5510 - Photosmart 6520 - Photosmart Plus - Deskjet 3520 - Officejet 4620 - Photosmart - Photosmart B8550 Photo - Photosmart C5380 - Photosmart Premium - Photosmart eStation - Officejet 4622 - Photosmart 5520 - Photosmart C6380 - Photosmart D5460 - Photosmart 5525 - Photosmart 6510 - Photosmart 6525 - Photosmart 7510 - Photosmart 7520 - OfficeJet 4622 All-in-One - OfficeJet 4620 All-in-One - Photosmart 5510 All-in-One - B111a - Photosmart 7510 All-in-One - C311a - Deskjet 3520 All-in-One - Photosmart 5525 All-in-One - Photosmart 7520 All-in-One - Photosmart 6510 All-in-One - B211a - Photosmart C6380 All-in-One - Photosmart eStation Printer - C510a - Photosmart 6520 All-in-One - Photosmart C5380 All-in-One - Deskjet 3070 All-in-One - B611a - Photosmart D5460 All-in-One - Photosmart B8550 Photo Printer - Photosmart 5520 All-in-One - Photosmart Premium All-in-One - C309g - Photosmart 6525 All-in-One
- DeskJet: 3070 - 3520 e-all-in-one - 3522 e-all-in-one - 3524 e-all-in-one - 3070a
- OfficeJet: 4610 all-in-one - 4620 e-all-in-one - 4622 e-all-in-one
- HP
- Original HP 364XL High Yield Ink Cartridges deliver legendary HP print quality for high-volume printing.
- HP 364 ink cartridges work with: HP DeskJet 3522, 3524; HP Photosmart 5522, 5524, B210c
- 1 Black (~550 pages)
- Tested Original HP ink cartridges printed more than 2X the pages, on average, than non-HP.
- Save on a better value – use optional high-yield XL cartridges. With Original HP ink cartridges, you can print easily and affordably. These convenient individual ink cartridges can be replaced one at a time as needed.
- Try HP Instant Ink - the hassle-free, money-saving ink subscription service.
- Ideal for customers who want easy and affordable way to print both high-quality photos and sharp looking colour documents conveniently at home.
- Depend on Original HP 364XL High Yield Ink Cartridges designed specifically for your HP printer for high-volume printing.
- What's in the box: Ink cartridge
£32.20
Inc. VAT £38.64
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Compatibility | HP DeskJet 3522, 3524 HP Photosmart 5522, 5524, B210c |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black ink page yield | 550 pages |
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Print technology | Inkjet printing |
| BCP bubble graphic colour | Black |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Country of origin | Ireland |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 50 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 80% |
| Width | 106 mm |
| Depth | 23 mm |
| Height | 115 mm |
| Weight | 40 g |
| Package dimensions (WxDxH) | 106 x 23 x 115 mm |
| Package width | 106 mm |
| Package depth | 23 mm |
| Package height | 115 mm |
| Package weight | 60 g |
| Products per pallet | 1575 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 35 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 7 pc(s) |
| Pallet gross weight | 128.86 g |
| Products per master (outer) case | 45 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 2.97 g |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Print head swath | 1.43 cm (0.562") |
| Ink drop | 14 pl |
| Print head nozzles | 720 |
| Retail only | N |
| Box contents | Ink cartridge |
| Case or master carton weight | 2.97 kg |
| Case or master carton quantity | 45 pc(s) |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Ink |
Description
Ideal for customers who want easy and affordable way to print both high-quality photos and sharp looking colour documents conveniently at home.\n\nVersatile Original HP ink cartridges help meet your printing needs – from store-quality photos, to office documents, to web prints. Print vibrant colours that pop using individual ink cartridges that you can replace one at a time.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.