‹ Prev
Next ›
HP 364 Original Ink Cartridge 6-ml Black CB316EE
8 Stock Available
- Works with Original
- HP
- Inkjet Printer: Deskjet 3070 All-in-One - B611b - Photosmart B8550 Photo Printer - Photosmart D5460 - Photosmart Premium TouchSmart Web AlO - C309n - Deskjet 3070 - OfficeJet 4620 - Photosmart 5515 - Photosmart 5520 - Photosmart 5525 - Photosmart 7520 - Photosmart C5380 - Photosmart C5383 - Photosmart C6380 - Deskjet 3520 - Officejet 4620 - Photosmart - Photosmart 5510 - Photosmart 6510 - Photosmart B8550 Photo - Photosmart Premium - Photosmart Premium Fax - Photosmart 5510 All-in-One - B111b - Photosmart 6520 All-in-One - Photosmart All-in-One - B109f - Photosmart Plus All-in-One - B209a - Photosmart 6510 All-in-One - B211a - Photosmart All-in-One - B109d - Photosmart Premium All-in-One - C309h - Photosmart 5520 All-in-One - Photosmart C6383 All-in-One - Photosmart Wireless All-in-One - B110c - Photosmart 7510 All-in-One - C311a - Photosmart D5460 All-in-One - Photosmart Premium Fax All-in-One - C410b - Photosmart Premium All-in-One - C310a - Photosmart All-in-One - B010a - Photosmart C6380 All-in-One - Deskjet 3070 All-in-One - B611a - Photosmart 5510 All-in-One - B111a - Photosmart 5525 All-in-One - OfficeJet 4620 All-in-One - Photosmart 5515 All-in-One - B111j - Photosmart C6324 All-in-One - Photosmart Plus All-in-One - B210a - Photosmart Premium Fax All-in-One - C309a - Photosmart e-All-in-One 5522e - Photosmart 6525 All-in-One - Photosmart Wireless All-in-One - B110a - Photosmart eStation Printer - C510a - Photosmart 7520 All-in-One - Photosmart C5380 All-in-One - Photosmart Premium All-in-One - C309g - Photosmart Wireless All-in-One - B110e - Photosmart Wireless B110c - Photosmart Plus B210c - Photosmart Wireless B109n - Photosmart eAIO 5520 - Photosmart B8550 - Photosmart Premium C310a - Photosmart eAIO 6520 - Photosmart Wireless B110e - Photosmart C5324 - Photosmart Premium Fax C309a - Photosmart B010a - Photosmart Premium Fax C410b - Photosmart eAIO 5510 - Photosmart eAIOs 7520 - Officejet e-AIO 4620 - Photosmart Premium C309n - Photosmart e-Station C510a - Photosmart eAIOs 7510 - Photosmart B109a - Photosmart eAIO 5522 - Photosmart Plus B209a - Photosmart Wireless B110a - Photosmart eAIO 6510 - OfficeJet 4622 All-in-One - Photosmart All-in-One - B109n - Photosmart Plus All-in-One - B210c - Photosmart All-in-One - B109a - OfficeJet 4622 - Photosmart 6520 - Photosmart C6383 - Photosmart Pro B8550 - Photosmart Wireless - Deskjet 3070A - Officejet 4622 - Photosmart 6525 - Photosmart 7510 - Photosmart C6324 - Photosmart Plus - Photosmart eStation - Photosmart eStation - C510a - Photosmart 5515 All-in-One - B111h - Deskjet 3520 All-in-One - Photosmart All-in-One - B010b - Photosmart C5383 All-in-One - Photosmart Pro B8550 Printer - Photosmart eAIO 5515 - Photosmart B109d - Photosmart Plus B210a - Officejet e-AIO 4622 - Photosmart B109f - Photosmart eAIO 5524
- Photosmart: 6510 e-all-in-one - 6525 e All in One - 7510 e-all-in-one - B109d - B109n - B109q Wireless - B110c Wireless e-all-in-one - B111 - B309 - C310 - C5373 - C5380 - C5383 - C6324 - Plus e-all-in-one b210b - Premium C309 - Premium Fax - Premium Fax E all-in-one C410b - Premium e-all-in-one - plus B209b - 5522 e All in One - B010a - B109a - B109f - B109n Wireless - B110e Wireless e-all-in-one - B8550 - B8553 - C410 - C5393 - Premium C309g - Premium Fax C309a - Premium all-in-one - Premium e-all-in-one C310a - Premium C310 - Premium Fax C309c - eStation C510 - estation - plus e all-in-one B210a - 5512 - 5515 - 5524 - 6520 e-all-in-one - B109c all-in-one - B110a Wireless e-all-in-one - B110d Wireless e-all-in-one - B210 - C309 - C510 - C5324 - C5370 - C6300 - C6380 - D5460 - D5463 - Plus B209c - Plus all-in-one - Plus e-all-in-one b210c - Plus e-all-in-one b210e - Premium C309n - D7560 - Plus B209 - Plus B209a - Premium C309h - 5510 e-all-in-one - 5512 e All in One - 5514 - 5520 e-All-in-One - 5525 e All in One - 7520 e-all-in-one - C5388 - C5390 - CN245b Wireless e-all-in-one - D5468
- DeskJet: 3070a - 3524 e-all-in-one - 3520 e-all-in-one - 3070 - 3522 e-all-in-one
- OfficeJet: 4620 e-all-in-one - 4622 e-all-in-one - 4610 all-in-one
- HP
- Original HP 364 Ink Cartridges deliver legendary HP print quality.
- HP 364 ink cartridges work with: HP DeskJet 3522, 3524; HP Photosmart 5522, 5524, B210c
- 1 Black (~250 pages)
- Tested Original HP ink cartridges printed more than 2X the pages, on average, than non-HP.
- Quality prints you can take pride in
- Try HP Instant Ink - the hassle-free, money-saving ink subscription service.
- Ideal for customers who want easy and affordable way to print both high-quality photos and sharp looking colour documents conveniently at home.
- Depend on Original HP 364 Ink Cartridges designed specifically for your HP printer.
- What's in the box: Ink cartridge
£17.92
Inc. VAT £21.50
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP DeskJet 3522, 3524 HP Photosmart 5522, 5524, B210c |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black ink page yield | 250 pages |
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Print technology | Inkjet printing |
| BCP bubble graphic colour | Black |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Ink type | Pigment-based ink |
| OEM code | CB316EE |
| Country of origin | Ireland |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Printing material shelf life | 1.5 year(s) |
| HP segment | Small medium business |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 50 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 80% |
| Width | 107 mm |
| Depth | 24 mm |
| Height | 115 mm |
| Weight | 30 g |
| Package dimensions (WxDxH) | 107 x 24 x 115 mm |
| Media sheets per package | 200 sheets |
| Package width | 107 mm |
| Package depth | 24 mm |
| Package height | 115 mm |
| Package weight | 50 g |
| Size (imperial) | 10.7 cm (4.21") |
| Empty weight | 21 g |
| Print cartridge volume (metric) | 6 ml |
| Products per pallet | 1890 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 42 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 7 pc(s) |
| Pallet gross weight | 135.46 g |
| Products per master (outer) case | 45 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 2.63 g |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Ink |
Description
Ideal for customers who want easy and affordable way to print both high-quality photos and sharp looking colour documents conveniently at home.\n\nVersatile Original HP ink cartridges help meet your printing needs – from store-quality photos, to office documents, to web prints. Print vibrant colours that pop using individual ink cartridges that you can replace one at a time.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.