Third Off
‹ Prev
Next ›
HP 35A Original LaserJet Toner Cartridge Black CB435A
5 Stock Available
- Works with Original
- HP
- LaserJet: LaserJet P1004 - LaserJet P1006 - LaserJet P1009 - LaserJet P1002 - LaserJet P1005 - LaserJet P1003
- LaserJet Mono: P1009 - P1007 - P1008 - P1005 - P1006
- Laser Printer: LaserJet P1005 - LaserJet P1006
- HP
- Original HP 35A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- 1 Black (~1,500 pages)
- Original HP black-and-white printer toner cartridges tested produced, on average, 11% more usable pages than non-HP cartridges.*
- Reliable printing you can trust
- Ideal for high-volume printing customers in home, micro or small offices.
- Depend on Original HP 35A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Toner cartridge; Recycling guide
£91.91
RRP: £136.50
Inc. VAT £110.29
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 35 toner cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 1500 pages |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| OEM code | CB435A |
| Total amount of recycled materials used for making | 28% |
| Product colour | Black, Blue, White |
| Country of origin | Japan |
| HP segment | Business |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32.5 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 375 mm |
| Depth | 113 mm |
| Height | 125 mm |
| Weight | 600 g |
| Package width | 375 mm |
| Package depth | 113 mm |
| Package height | 125 mm |
| Package weight | 800 g |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 4.1 |
| Print technology | Laser printing |
| Maximum number of stacking cartons | 36 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 26 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 28 pc(s) |
| Layers per pallet | 9 pc(s) |
| Products per pallet | 234 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 168 pc(s) |
| Pallet gross weight | 212 kg |
| Pallet weight (EU) | 159 kg |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 882780905207 |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Box contents | Toner cartridge; Recycling guide |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Toner |
Description
Ideal for high-volume printing customers in home, micro or small offices.\nHP 35A LaserJet Toner Cartridges produce bold, crisp text and sharper images. Intelligence built into the cartridge enables time-saving convenience. Our latest technology offers more value along with the reliable, trouble-free printing of Original HP