HP 351 Original Ink Cartridge 5-ml Tri-color CB337EE
- Works with Original
- HP
- DeskJet: D4263 - D4360 - D4260 - D4200 - D4245
- Inkjet Printer: Photosmart C4480 - OfficeJet J6424 All-in-One - OfficeJet J5780 All-in-One - Photosmart C4580 All-in-One - OfficeJet J6415 All-in-One - Photosmart C4340 All-in-One - Photosmart C4270 All-in-One - Deskjet D4360 - Officejet J5780 - Officejet J6410 - Photosmart C4280 - Photosmart C4580 - Deskjet D4260 - Photosmart C5280 - OfficeJet J6410 All-in-One - Photosmart C4472 All-in-One - Photosmart C4424 All-in-One - OfficeJet J6413 All-in-One - Photosmart C4272 All-in-One - Photosmart C5280 All-in-One - OfficeJet J5730 All-in-One - Photosmart C4483 All-in-One - Photosmart C4280 All-in-One - Photosmart C4205 All-in-One - Deskjet D4360 Printer - Photosmart C4485 All-in-One - OfficeJet J5785 All-in-One - Photosmart C5283 All-in-One - Deskjet D4260 Inkjet Printer - Photosmart C4480 All-in-One - Photosmart C4380 All-in-One
- OfficeJet: J6413 - J6488 - J5700 - J5780 - J5790 - J5785 - J6405 - J6410 - J6415 - J6450 - J6480 - J6424
- Photosmart: C4273 - C4294 - C4345 - C4380 - C4385 - C4390 - C4472 - C4585 - C5273 - C5580 - D5345 - c4583 - C4300 - C4348 - C4424 - C4450 - C4473 - C4480 - C4483 - C4588 - C5280 - C4270 - C4285 - C4340 - C4343 - C4383 - C4440 - C4485 - C4493 - C4524 - C4599 - C5250 - C5288 - C5290 - C5293 - D5363 - D5368 - C4272 - C4275 - C4280 - C4283 - C4293 - C4580 - C5200 - C5240 - C5270 - C5283 - D5360 - C4205 - C4210 - C4240 - C4250 - C4388 - C4400 - C4470 - C4475 - C4500
- HP
- Original HP 351 Ink Cartridges deliver legendary HP print quality.
- 1 Cyan (~170 pages); 1 Magenta (~170 pages); 1 Yellow (~170 pages)
- Tested Original HP ink cartridges printed more than 2X the pages, on average, than non-HP.*
- Quality prints you can take pride in
- Owners of HP inkjet printers
- Depend on Original HP 351 Ink Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Ink cartridge
Product Details
General Information
| Colour | Assorted |
| Type | Original |
| Printing colours | Cyan, Magenta, Yellow |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 351 ink cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour ink page yield | 170 pages |
| Colour ink type | Dye-based ink |
| Print technology | Inkjet printing |
| BCP bubble graphic colour | Tri-color |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Ink type | Dye-based ink |
| OEM code | CB337EE |
| Country of origin | Singapore |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Printing material shelf life | 1.5 year(s) |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | 15 - 35 °C |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 30 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Width | 116 mm |
| Depth | 36 mm |
| Height | 115 mm |
| Weight | 40 g |
| Package dimensions (WxDxH) | 116 x 36 x 115 mm |
| Package width | 116 mm |
| Package depth | 36 mm |
| Package height | 115 mm |
| Package weight | 58 g |
| Package type | Blister |
| Page yield footnote | ISO/IEC 24711 |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208 |
| Products per pallet | 2880 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 48 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 8 pc(s) |
| Pallet gross weight | 207.1 kg |
| Products per master (outer) case | 60 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 3.79 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Ink |
Description
HP CB337EE No 351 tricolour inkjet cartridge. For use with Officejet J5780 and J5785 and Deskjet D4260.
Compatible Printers: HP PhotoSmart C 4283, HP OfficeJet J 5742, HP PhotoSmart C 4485, HP PhotoSmart C 4585, HP PhotoSmart D 5345, HP DeskJet D 4360, HP PhotoSmart C 4599, HP PhotoSmart C 4340, HP OfficeJet J 6400 Series, HP PhotoSmart C 4500 Series, HP PhotoSmart C 4225, HP DeskJet D 4368, HP OfficeJet J 5783, HP PhotoSmart C 5290, HP PhotoSmart C 4486, HP PhotoSmart C 5200 Series, HP PhotoSmart C 4410, HP PhotoSmart C 4575, HP PhotoSmart C 4470, HP PhotoSmart C 4524, HP OfficeJet J 5780, HP PhotoSmart C 4494, HP PhotoSmart C 4593, HP DeskJet D 4200 Series, HP OfficeJet J 5730, HP PhotoSmart C 4424, HP PhotoSmart C 4440, HP PhotoSmart C 4583, HP DeskJet D 4300 Series, HP PhotoSmart C 5250, HP PhotoSmart C 4488, HP OfficeJet J 6415, HP PhotoSmart C 4345, HP OfficeJet J 6488, HP PhotoSmart C 4475, HP PhotoSmart C 4324, HP PhotoSmart C 4580, HP PhotoSmart C 4573, HP PhotoSmart C 5240, HP PhotoSmart C 4385, HP PhotoSmart C 5580, HP PhotoSmart C 4540, HP PhotoSmart C 4380, HP OfficeJet J 6413, HP OfficeJet J 5750, HP PhotoSmart D 5363, HP PhotoSmart D 5355, HP DeskJet D 4260, HP PhotoSmart C 4390, HP PhotoSmart C 4480, HP PhotoSmart C 4300 Series, HP PhotoSmart C 5280, HP PhotoSmart C 4550, HP OfficeJet J 6405, HP PhotoSmart C 5288, HP PhotoSmart C 5283, HP PhotoSmart C 4570, HP PhotoSmart C 4384, HP OfficeJet J 6480, HP PhotoSmart C 4472, HP PhotoSmart D 5368, HP OfficeJet J 5725, HP OfficeJet J 5740, HP OfficeJet J 6450, HP PhotoSmart C 5275, HP PhotoSmart C 4200 Series, HP PhotoSmart C 4483, HP PhotoSmart C 4400 Series, HP PhotoSmart C 4270, HP OfficeJet J 6410, HP PhotoSmart C 4280, HP PhotoSmart D 5360, HP PhotoSmart C 4435, HP OfficeJet J 5785, HP PhotoSmart C 4450, HP PhotoSmart D 5300 Series, HP PhotoSmart C 4572, HP PhotoSmart C 4588, HP PhotoSmart C 5270, HP OfficeJet J 6424, HP OfficeJet J 5735