‹ Prev
Next ›
HP 342 Original Ink Cartridge 5-ml Tri-color C9361EE
2 Stock Available
- Works with Original
- HP
- Photosmart: C4173 - C4188 - 2570 - 2575v - 2615 - 7830 - 7850 - 8050xi - C3100 - C3150 - C3170 - C3173 - C3180 - C4160 - 2573 - 2575a - 2575xi - 8150v - C3140 - C3175 - C3183 - C3194 - C4183 - C4194 - 2571 - C3135 - C4150 - C4180 - C4190 - C4193 - 1510v - 2577 - 2578 - 2610v - 2610xi - 7838 - C3125 - C3188 - C3190 - C3193 - C4100 - C4140 - C4170
- DeskJet: 5420 - 5420v - 5442 - D4160 - D4163 - 5432 - 5440 - D4155 - 5443 - D4168
- Inkjet Printer: Photosmart 2575 - Photosmart C4180 - Photosmart 2575 All-in-One - Photosmart C3170 All-in-One - Photosmart C3180s All-in-One - OfficeJet 6310 All-in-One - OfficeJet 6315 All-in-One - Photosmart C3183 All-in-One - Photosmart C4180 All-in-One - OfficeJet 6313 All-in-One - Photosmart C3180 All-in-One - Deskjet 5440 Photo - Officejet 6313 - Photosmart C3170 - Photosmart C3180s - Photosmart C3183
- OfficeJet: 6308 - 6310 - 6315 - 6300 All in One - 6304 - 6307 - 4180 - 6313 - 6318
- PSC: PSC-1504 - PSC-1507 - PSC-1510V - PSC-1510s - PSC-1510xi - PSC-1513 - PSC-1514 - PSC-1508 - PSC-1510 - PSC-1513s - PSC-1503 - PSC-1506
- HP
- Original HP 342 Ink Cartridges deliver legendary HP print quality.
- 1 Cyan (~220 pages); 1 Magenta (~220 pages); 1 Yellow (~220 pages)
- Tested Original HP ink cartridges printed more than 2X the pages, on average, than non-HP.*
- Quality prints you can take pride in
- Try HP Instant Ink - the hassle-free, money-saving ink subscription service.
- For home users and digital photography enthusiasts who appreciate printing vibrant colour photos at home
- Depend on Original HP 342 Ink Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Ink cartridge
£42.66
Inc. VAT £51.19
Product Details
General Information
| Colour | Cyan/Magenta/Yellow |
| Type | Original |
| Printing colours | Cyan, Magenta, Yellow |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 342 ink cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour ink page yield | 220 pages |
| Colour ink type | Dye-based ink |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Country of origin | Ireland, Puerto Rico, Singapore |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Total amount of recycled materials used for making | 50% |
| HP segment | Business |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | 15 - 35 °C |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 32 °C |
| Width | 113 mm |
| Depth | 37 mm |
| Height | 144 mm |
| Weight | 40 g |
| Package width | 144 mm |
| Package depth | 113 mm |
| Package height | 37 mm |
| Package weight | 70 g |
| Products per pallet | 1920 pc(s) |
| Pallet gross weight | 146.24 g |
| Products per master (outer) case | 60 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 4.57 g |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (301) 884962780916; (UUS) 884962780541 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 884962780916, 884962780541 |
| Box contents | Ink cartridge |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 800 x 1200 x 1158 mm |
| Stacking number for pallet | 1 pc(s) |
| Pallet size (EU) | 800 x 1200 x 1158 mm |
| Products per larger master (outer) case | 60 pc(s) |
| Larger master (outer) case gross weight | 4.57 g |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Ink |
Description
For rich, life-like colour quality with the HP 342 tri-color inkjet cartridge. For vibrant photos and graphics that resist fading for generations. Part of HP 6-ink printing systems for a greatly enhanced colour gamut and warmer skin tones. Installation is easy and without mess. Provides a print yield of up to 220 pages.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.