‹ Prev
Next ›
HP No.337 Original Ink Cartridge Black C9364EE
Currently out of Stock
Non-Returnable
- Works with Original
- HP
- DeskJet: 5900 - 5940dt - 6943 - D4160 - D4163 - 6940dt - 6980dt - 6988 - 5940 - 5943 - D4168 - 6940 - 6980 - 6983 - D4145 - D4155
- Inkjet Printer: Deskjet 6620 Color Inkjet - Officejet 6313 - Deskjet 5940 Printer - OfficeJet 6310 All-in-One - Photosmart 2575 All-in-One - Deskjet 6980 Printer - OfficeJet H470b Mobile Printer - OfficeJet 150 Mobile All-in-One - L511a - Deskjet 6980 - Officejet 7110 - Photosmart C4180 - Photosmart C4180 All-in-One - OfficeJet 6313 All-in-One - Photosmart D5160 Photo Printer - OfficeJet 100 Mobile Printer - L411a - OfficeJet 7110 Printer - OfficeJet H470wbt Mobile Printer - Deskjet 6620 Printer - OfficeJet 6315 All-in-One - Deskjet 6940 Printer - OfficeJet H470 Mobile Printer - Deskjet 5940 Photo - Officejet 150 - Officejet H470 Mobile - Officejet H470wbt Mobile - Officejet K7100 - Photosmart 2575 - Photosmart D5160 - Deskjet 6940 - Officejet 100 Mobile - Officejet 7130 - Officejet H470b Mobile
- OfficeJet: 4180 - 6300 All in One - 6304 - 6307 - H470 - 100 L411a - 6313 - 6318 - H470b - K7108 - 100 mobile - 6308 - 6310 - 6315 - H470wbt - K7100 - K7103 - 6310xi
- Photosmart: 2573 - 2575a - 2610v - 2610xi - 8038 - 8049 - 8050 - 8150v - C4194 - 2577 - 2578 - 8053 - 8453 - 8750 - C4100 - C4150 - C4173 - C4180 - C4190 - C4193 - D5145 - D5163 - D5168 - 2570 - 2575v - 2575xi - 2615 - 8050xi - C4140 - C4170 - C4183 - 2571 - 8030 - C4160 - C4188 - D5160
- HP
- Original HP 337 Ink Cartridges deliver legendary HP print quality.
- 1 Black (~420 pages)
- Tested Original HP ink cartridges printed more than 2X the pages, on average, than non-HP.*
- Quality prints you can take pride in
- Owners of HP inkjet printers who need to print professional-looking documents for the office or home, and individuals who need to print documents that have a greater resistance to highlighter pen smear.
- Depend on Original HP 337 Ink Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Ink cartridge
£54.94
Inc. VAT £65.93
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 337 ink cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black ink page yield | 420 pages |
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Print technology | Inkjet printing |
| BCP bubble graphic colour | Black |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Country of origin | China, United States, Czech Republic, Ireland, Singapore, Malaysia |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Total amount of recycled materials used for making | 50% |
| HP segment | Business |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | 15 - 35 °C |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 32 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Width | 113 mm |
| Depth | 37 mm |
| Height | 141 mm |
| Weight | 40 g |
| Package dimensions (WxDxH) | 113 x 37 x 141 mm |
| Media sheets per package | 140 sheets |
| Package width | 141 mm |
| Package depth | 113 mm |
| Package height | 37 mm |
| Package weight | 70 g |
| Size (imperial) | 11.3 cm (4.45") |
| Print cartridge volume (metric) | 11 ml |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208 |
| Products per pallet | 1920 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 32 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Pallet gross weight | 147.2 kg |
| Products per master (outer) case | 60 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 4.6 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Ink |
Description
Owners of HP inkjet printers who need to print professional-looking documents for the office or home, and individuals who need to print documents that have a greater resistance to highlighter pen smear.\nHP 337 Ink Cartridges print darker, laser-quality black text that offers greater resistance to highlighter pen smear. This black ink delivers enhanced durability and superior fade-resistance.