‹ Prev
Next ›
HP 302XL Original Ink Cartridge High Yield Tri-color F6U67AE
278 Stock Available
- Works with Original
- HP
- DeskJet: 2132 All in One - 3638 All-In-One - 3632 All in One - 3636 All-in-One - 1110 - 2134 All in One - 3634 All in One - 3637 All-in-One - 2130 All-in-One - 3630 All-In-One - 3639 All-in-One
- ENVY: 4522 All in One - 4520 - 4523 - 4525 All-in-One - 4526 All-in-One - 4528 All-in-One - 4511 All-in-One - 4516 All-in-One - 4522 - 4524 - 4524 All in One - 4527 All-in-One - 4512 All-in-One - 4523 All in One
- Inkjet Printer: DeskJet 2130 - DeskJet 3633 - DeskJet 3638 - ENVY 4522 - ENVY 4528 - OfficeJet 3833 - OfficeJet 3834 - OfficeJet 4655 - OfficeJet 4658 - OfficeJet 5230 - DeskJet 3632 All-in-One - DeskJet 3630 All-in-One - ENVY 4524 All-in-One - Officejet 3835 All-in-One - DeskJet 2134 All-in-One - ENVY 4522 All-in-One - OfficeJet 4655 All-in-One - Officejet 3834 All-in-One - DeskJet 2132 All-in-One - DeskJet 3636 All-in-One - Officejet 3832 All-in-One - OfficeJet 4657 All-in-One - OfficeJet 4658 All-in-One - ENVY 4527 All-in-One - OfficeJet 4654 All-in-One - Officejet 3830 All-in-One - DeskJet 1110 Printer - DeskJet 2130 All-in-One - DeskJet 3638 All-in-One - ENVY 4525 All-in-One - OfficeJet 4652 All-in-One - ENVY 4523 All-in-One - Officejet 4650 All-in-One - ENVY 4520 All-in-One - Officejet 3833 All-in-One - DeskJet 1110 - DeskJet 2132 - DeskJet 2134 - DeskJet 3634 - ENVY 4524 - ENVY 4527 - OfficeJet 3830 - OfficeJet 3835 - DeskJet 3633 All-in-One - Officejet 5230 All-in-One - Officejet 3831 All-in-One - DeskJet 3634 All-in-One - ENVY 4528 All-in-One - DeskJet 3630 - DeskJet 3636 - ENVY 4520 - ENVY 4523 - ENVY 4525 - OfficeJet 3831 - OfficeJet 4650 - OfficeJet 4652 - OfficeJet 4657 - DeskJet 3632 - OfficeJet 3832 - OfficeJet 4654 - OfficeJet 5232
- OfficeJet: 3831 All-in-One - 4655 All-in-One - 4658 All-in-One - 3832 All-in-One - 4656 All-in-One - 3833 - 4650 All-in-One - 4652 All-in-One - 4654 All-in-One - 5230
- HP
- Original HP 302XL High Yield Ink Cartridges deliver legendary HP print quality for high-volume printing.
- HP 302 ink cartridges work with: HP DeskJet 3630, 3633; HP Envy 4520, 4522, 4523, 4528; HP OfficeJet 3831, 3833, 3835, 4652, 4654, 4655, 4657, 5220, 5230
- 1 Cyan (~300 pages); 1 Magenta (~300 pages); 1 Yellow (~300 pages)
- Tested Original HP ink cartridges printed more than 2X the pages, on average, than non-HP.*
- Quality prints you can take pride in
- Ideal for creating store-quality photos and everyday documents with consistent, high-quality results for home, school, and work.
- Depend on Original HP 302XL High Yield Ink Cartridges designed specifically for your HP printer for high-volume printing.
- Ink cartridge
£39.06
Inc. VAT £46.87
Product Details
General Information
| Colour | CMY |
| Type | Original |
| Printing colours | Cyan, Magenta, Yellow |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 302 ink cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour ink page yield | 300 pages |
| Colour ink type | Dye-based ink |
| Print technology | Inkjet printing |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| Colour ink volume | 8 ml |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Ink type | Dye-based ink |
| OEM code | 302XL |
| Country of origin | United States, Singapore, Malaysia |
| HP segment | Business, Enterprise |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 32 °C |
| Width | 113 mm |
| Depth | 37 mm |
| Height | 115 mm |
| Weight | 30 g |
| Package width | 113 mm |
| Package depth | 37 mm |
| Package height | 115 mm |
| Package weight | 50 g |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208 |
| Products per pallet | 2160 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 32 pc(s) |
| Layers per pallet | 4 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 9 pc(s) |
| Pallet gross weight | 134.2 kg |
| Products per master (outer) case | 60 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 3.56 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (301) 888793803066; (30N) 199485238791; (ABE) 888793803073; (BA3) 888793803080; (NE1) 199485238807; (UUS) 888793803097 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 888793803066, 199485238791, 888793803073, 888793803080, 199485238807, 888793803097 |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Box contents | Ink cartridge |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Ink |
Description
Ideal for creating store-quality photos and everyday documents with consistent, high-quality results for home, school, and work.\nCreate high-quality colour photos and everyday documents with HP Original ink cartridges – designed with the printer for excellent worry-free performance.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.