‹ Prev
Next ›
HP 301 Original Ink Cartridge 3-ml Tri-color CH562EE
70 Stock Available
- Works with Original
- HP
- DeskJet: 1000 J110a - 1000 J110c - 1050 J410c - 1050a CQ198B - 1512 - 2514 - 3054 - 1000 - 1010 - 1051a - 1055 J410e - 2000 J210c - 2050a - 2512 - 2542 - 3000 - 3050 - 3055a - 3057a - 3059a - 1000 J110e - 1050 J410e - 2050 - 2050s - 2544 - 3510 all-in-one-printer - 1514 - 2000 - 2000 J210b - 2510 - 2549 All In One - 3050a e-all-in-one - 3052 - 1000 J110d - 1050 - 1050 J110d - 1050 J410a - 1050a all-in-one
- ENVY: 4505 - 5530 e-All-in-One - 4502 e-All-in-One - 4503 e-All in-One - 4504 e-All-in-One - 5532 e-All-in-One - 5539 - 4508 e-All in-One - 4500
- Inkjet Printer: Deskjet 2050 - Deskjet 2540 - Deskjet 2549 - Deskjet 1000 - Deskjet 1050 - Deskjet 2543 - Deskjet 3055A - ENVY 5530 - Officejet 4630 - DeskJet 2545 - Deskjet 1010 - Deskjet 1050A - Deskjet 2510 - Deskjet 3000 - ENVY 4500 - Deskjet 1000 Printer - J110a - Deskjet 2543 Printer - Deskjet 1510 All-in-One - Deskjet 1510 - Deskjet 3050 - Deskjet 3050A - ENVY 5536 - Officejet 2620 - Deskjet 3055A All-in-One - Xxxxx - ENVY 4500 All-in-One - Deskjet 1010 Printer - Deskjet 3000 Printer - J310a - OfficeJet 4630 All-in-One - Deskjet 2549 All-in-One - Deskjet 3050A All-in-One - J611a - Deskjet 1050 All-in-One - J410a - Deskjet 254XAll-in-One - ENVY 5530 All-in-One - Deskjet 2540 All-in-One - ENVY 5536 All-in-One - Deskjet 1050A All-in-One - J410h - Deskjet 3050 All-in-One - J610a - Deskjet 2050 All-in-One - J510a - OfficeJet 2620 All-in-One - Deskjet 2510 All-in-One
- PSC: PSC-750xi
- Photosmart: 1218
- OfficeJet: 4630 - 4632
- HP
- Original HP 301 Ink Cartridges deliver legendary HP print quality.
- HP 301 ink cartridges work with: HP DeskJet 2540
- 1 Cyan (~150 pages); 1 Magenta (~150 pages); 1 Yellow (~150 pages)
- Tested Original HP ink cartridges printed more than 2X the pages, on average, than non-HP.*
- Ideal for those who want high-quality printing at home. Original HP cartridges are the right choice for printing in black or colour, for home, school or business.
- Depend on Original HP 301 Ink Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Ink cartridge
£27.25
Inc. VAT £32.70
Product Details
General Information
| Colour | CMY |
| Type | Original |
| Printing colours | Cyan, Magenta, Yellow |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 301 ink cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour ink page yield | 150 pages |
| Colour ink type | Dye-based ink |
| Print technology | Inkjet printing |
| BCP bubble graphic colour | Tri-color |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| Colour ink volume | 3 ml |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Ink type | Dye-based ink |
| Country of origin | Malaysia |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Total amount of recycled materials used for making | 65% |
| HP segment | Enterprise |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 32 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Width | 113 mm |
| Depth | 37 mm |
| Height | 115 mm |
| Weight | 30 g |
| Package width | 113 mm |
| Package depth | 37 mm |
| Package height | 115 mm |
| Package weight | 40 g |
| Empty weight | 31 g |
| Print cartridge volume (metric) | 3 ml |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208 |
| Products per pallet | 2880 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 48 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 8 pc(s) |
| Pallet gross weight | 173.1 kg |
| Products per master (outer) case | 60 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 3.68 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Ink |
Description
Ideal for those who want high-quality printing at home. Original HP cartridges are the right choice for printing in black or colour, for home, school or business.\nHP Original cartridges are designed to make sure your HP printer consistently delivers sharp black text and stunning colour images and graphics. Printing is easy, and the value is outstanding. For even better value, use HP high-yield cartridges.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.