‹ Prev
Next ›
HP 301 Original Ink Cartridge 3-ml Black CH561EE
309 Stock Available
- Works with Original
- HP
- DeskJet: 1000 - 1000 J110a - 1050 J410c - 1051a - 1512 - 2000 J210c - 2050s - 2514 - 3000 - 2549 All In One - 3050 - 3052 - 1050 J410a - 1050a all-in-one - 2512 - 2542 - 3050a e-all-in-one - 3055a - 3057a - 1000 J110e - 1514 - 2050 - 2510 - 1000 J110c - 1010 - 1050 J110d - 1000 J110d - 1050 - 1050 J410e - 1050a CQ198B - 1055 J410e - 2000 - 2000 J210b - 2050a - 3054 - 3059a - 3510 all-in-one-printer
- ENVY: 4502 e-All-in-One - 4504 e-All-in-One - 5530 e-All-in-One - 4505 - 4508 e-All in-One - 5534 e-All-in-One - 4503 e-All in-One - 4507 e-All-in-One - 4509 e-All-in-One - 5539 - 5532 e-All-in-One
- Inkjet Printer: DeskJet 2545 - Deskjet 1000 - J110a - Deskjet 1050 - Deskjet 1050A - Deskjet 1514 - Deskjet 2050 Special Ink Advantage Edition - Deskjet 2050A - Deskjet 2510 - Deskjet 2543 - Deskjet 2549 - Deskjet 3055A - ENVY 4500 - Deskjet 1010 - Deskjet 1510 - Deskjet 2540 - Deskjet 254XAll-in-One - Deskjet 3050 Special Ink Advantage Edition - Deskjet 3000 - Deskjet 3000 - J310a - Deskjet 3050 - Deskjet 3050 Value Edition - ENVY 4504 - ENVY 5530 - Officejet 4630 - Deskjet 1010 Printer - Deskjet 2050 Special Ink Advantage Edition All-in-One -J510c - ENVY 4500 All-in-One - Deskjet 1050A All-in-One - J410h - ENVY 4504 All-in-One - Deskjet 2050A All-in-One - J510g - Deskjet 3050 Value Edition All-in-One - J610c - Deskjet 1000 Printer - J110a - Deskjet 2000 Printer - J210a - Deskjet 1000 - Deskjet 2000 - J210a - Deskjet 2050 - Deskjet 3050A - ENVY 5536 - OfficeJet 4630 - Officejet 2620 - Deskjet 2540 All-in-One - Deskjet 3050 All-in-One - J610a - ENVY 5536 All-in-One - OfficeJet 2620 All-in-One - Deskjet 1510 All-in-One - Deskjet 2510 All-in-One - OfficeJet 4630 All-in-One - Deskjet 3000 Printer - J310a - Deskjet 1050 All-in-One - J410a - Deskjet 2050 All-in-One - J510a - Deskjet 3055A All-in-One - Xxxxx - Deskjet 2543 Printer - Deskjet 3050 Special Ink Advantage Edition All-in-One - J610b - ENVY 5530 All-in-One - Deskjet 1514 All-in-One - Deskjet 2549 All-in-One - Deskjet 3050A All-in-One - J611a
- OfficeJet: 2622 - 4630 - 4632
- HP
- Original HP 301 Ink Cartridges deliver legendary HP print quality.
- HP 301 ink cartridges work with: HP DeskJet 2540
- 1 Black (~170 pages)
- Tested Original HP ink cartridges printed more than 2X the pages, on average, than non-HP.*
- Ideal for those who want high-quality printing at home. Original HP cartridges are the right choice for printing in black or colour, for home, school or business.
- Depend on Original HP 301 Ink Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Ink cartridge
£22.39
Inc. VAT £26.87
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | HP 301 ink cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black ink page yield | 170 pages |
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Print technology | Inkjet printing |
| BCP bubble graphic colour | Black |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Black ink volume | 3 ml |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Ink type | Pigment-based ink |
| OEM code | CH561EE |
| Country of origin | Malaysia |
| Total amount of recycled materials used for making | 70% |
| HP segment | Enterprise |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 32 °C |
| Width | 113 mm |
| Depth | 37 mm |
| Height | 115 mm |
| Weight | 30 g |
| Package width | 113 mm |
| Package depth | 37 mm |
| Package height | 115 mm |
| Package weight | 40 g |
| Package type | Box |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208 |
| Pallet gross width | 120 cm |
| Pallet gross length | 80 cm |
| Pallet gross height | 117.6 cm |
| Products per pallet | 2880 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 48 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 8 pc(s) |
| Pallet gross weight | 139.7 kg |
| Master (outer) case width | 588 mm |
| Master (outer) case length | 198 mm |
| Master (outer) case height | 172 mm |
| Products per master (outer) case | 60 pc(s) |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Ink |
Description
Ideal for those who want high-quality printing at home. Original HP cartridges are the right choice for printing in black or colour, for home, school or business.\nHP Original cartridges are designed to make sure your HP printer consistently delivers sharp black text and stunning colour images and graphics. Printing is easy, and the value is outstanding. For even better value, use HP high-yield cartridges.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.