‹ Prev
Next ›
HP 300 Original Ink Cartridge 4-ml Black/Tri-color CN637EE
31 Stock Available
- Works with Original
- HP
- Inkjet Printer: Deskjet D1660 Printer - Deskjet D5560 Printer - ENVY 100 All-in-One - D410a - Deskjet D1660 - Deskjet D2660 - Deskjet D5560 - Deskjet F4280 - ENVY 110 - ENVY 114 - ENVY 120 - Photosmart C4680 - Deskjet F2480 - Deskjet F4580 - ENVY 100 - Photosmart C4780 - Deskjet D2660 Printer - Photosmart C4680 All-in-One - Deskjet F4280 All-in-One - Deskjet F4580 All-in-One - Deskjet F2480 All-in-One - ENVY 110 All-in-One - D411a - Photosmart C4780 All-in-One
- DeskJet: D5560 - F2400 - F2488 - F4272 - F4273 - F4292 - F4580 - F4583 - D2500 - F2480 - F2492 - F4275 - F4283 - D1663 - D2660 - F4213 - F4288 - F4294 - F4480 - D1600 - D1660 - D2560 - D2563 - D5563 - F2420 - F4210 - F4240 - F4274 - F4280 - F4293 - F4500
- Photosmart: C4650 - C4680 - C4683 - C4783 - C4799 - C4640 - C4685 - C4688 - C4740 - C4798 - Envy 100 e-all-in-one - Envy 110 e-all-in-one - C4610 - C4788 - C4670 - C4780 - C4785 - C4795
- ENVY: 100 e-All-in-One - D411a - 110 e-All-in-One - D410a - D411c
- HP
- Original HP 300 Ink Cartridges deliver legendary HP print quality.
- 1 Black (~200 pages); 1 Cyan (~165 pages); 1 Magenta (~165 pages); 1 Yellow (~165 pages)
- Tested Original HP ink cartridges printed more than 2X the pages, on average, than non-HP.*
- Ideal for households and micro businesses that want to print documents, reports, letters, images and photos at an affordable price.
- Depend on Original HP 300 Ink Cartridges designed specifically for your HP printer.
- 2 ink cartridges: 1 black and 1 tri-color
£57.15
Inc. VAT £68.59
Product Details
General Information
| Colour | Black/Cyan/Magenta/Yellow |
| Type | Original |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Brand compatibility | HP |
| Supply type | Combo pack |
| Compatibility | HP 300 ink cartridges work with |
| Quantity per pack | 2 pc(s) |
| Black ink page yield | 200 pages |
| Colour ink page yield | 165 pages |
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Colour ink type | Dye-based ink |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Ink type | Dye-based ink / Pigment-based ink |
| OEM code | CN637EE |
| Country of origin | China, Czech Republic, Ireland, Singapore, Malaysia |
| Total amount of recycled materials used for making | 50% |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 32 °C |
| Width | 117 mm |
| Depth | 38 mm |
| Height | 157 mm |
| Weight | 100 g |
| Package width | 117 mm |
| Package depth | 38 mm |
| Package height | 157 mm |
| Package weight | 100 g |
| Package type | Box |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208 |
| Products per pallet | 960 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 40 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 8 pc(s) |
| Pallet gross weight | 144 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 884962838983 |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Box contents | 2 ink cartridges |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Ink |
Description
Ideal for households and micro businesses that want to print documents, reports, letters, images and photos at an affordable price.\nPrint high quality text documents and vivid colour images that resist fading.[1] Get easy, affordable printing and user-friendly features that let you finish printing a critical job even when you're low on one ink and easily reorder and recycle.[2]
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.