‹ Prev
Next ›
HP 203X Original LaserJet Toner Cartridge High Yield Yellow CF542X
Currently out of Stock
- Works with Original
- HP
- Color LaserJet Pro: M254nw - MFP M281fdw - M254dw - MFP M280nw - MFP M281fdn
- Laser Printer: Color LaserJet Pro M254dw - Color LaserJet Pro M254nw - Color LaserJet Pro M281fdn - Color LaserJet Pro M280nw - Color LaserJet Pro M281fdw
- HP
- Original HP 203X High Yield Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- HP 203 toner cartridges work with: HP LaserJet Pro M254, M280, M281
- 1 Yellow (~2,500 pages)
- Print high-quality black text and brilliant graphics with Original HP Supplies designed for reliability.
- Reliable printing you can trust
- Ideal for producing the sharp black text and professional-quality graphics you need – page after page – at the speeds your printer was built for.
- Depend on Original HP 203X High Yield Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Toner cartridge; Recycling guide
£107.95
Inc. VAT £129.54
Product Details
General Information
| Colour | Yellow |
| Type | Original |
| Printing colours | Yellow |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 203 toner cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour toner page yield | 2500 pages |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| OEM code | CF542X |
| Country of origin | Japan |
| HP segment | Small medium business |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 30 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 363 mm |
| Depth | 96 mm |
| Height | 111 mm |
| Weight | 530 g |
| Package width | 363 mm |
| Package depth | 96 mm |
| Package height | 111 mm |
| Package weight | 750 g |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 4.5 |
| Print technology | Laser printing |
| Recycling guide | Yes |
| Maximum number of stacking cartons | 40 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 30 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 24 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 300 pc(s) |
| Layers per pallet | 10 pc(s) |
| Products per pallet | 300 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 216 pc(s) |
| Pallet gross width | 110 cm |
| Pallet gross length | 98.6 cm |
| Pallet gross height | 125.4 cm |
| Pallet gross weight | 246 kg |
| Pallet weight (EU) | 183 kg |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 190781107149 |
| UNSPSC-code | 44103103 |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Toner |
Description
Ideal for producing the sharp black text and professional-quality graphics you need – page after page – at the speeds your printer was built for.\nPrint all your business documents quickly and efficiently and match the performance of your HP Color LaserJet Pro with Original HP Toner cartridges with JetIntelligence. Rely on HP quality and reliability for impressive printing results.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.