‹ Prev
Next ›
HP 203X Original LaserJet Toner Cartridge High Yield Black CF540X
25 Stock Available
- Works with Original
- HP
- Color LaserJet Pro: MFP M280nw - M254dw - M254nw - MFP M281fdn - MFP M281fdw
- Laser Printer: Color LaserJet Pro M254dw - Color LaserJet Pro M254nw - Color LaserJet Pro M280nw - Color LaserJet Pro M281fdn - Color LaserJet Pro M281fdw
- HP
- Original HP 203X High Yield Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- HP 203 toner cartridges work with: HP LaserJet Pro M254, M280, M281
- 1 Black (~3,200 pages)
- Print high-quality black text and brilliant graphics with Original HP Supplies designed for reliability.
- Reliable printing you can trust
- Ideal for producing the sharp black text and professional-quality graphics you need – page after page – at the speeds your printer was built for.
- Depend on Original HP 203X High Yield Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Toner cartridge; Recycling guide
£101.00
Inc. VAT £121.20
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 203 toner cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 3200 pages |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| OEM code | CF540X |
| Country of origin | Japan |
| HP segment | Small medium business |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 30 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 363 mm |
| Depth | 102 mm |
| Height | 111 mm |
| Weight | 550 g |
| Package width | 363 mm |
| Package depth | 102 mm |
| Package height | 111 mm |
| Package weight | 770 g |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 4.5 |
| Print technology | Laser printing |
| Recycling guide | Yes |
| Maximum number of stacking cartons | 40 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 27 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 21 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 270 pc(s) |
| Layers per pallet | 10 pc(s) |
| Products per pallet | 270 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 189 pc(s) |
| Pallet gross width | 110 cm |
| Pallet gross length | 94.2 cm |
| Pallet gross height | 125.4 cm |
| Pallet gross weight | 228 kg |
| Pallet weight (EU) | 166 kg |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 190781107125 |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Toner |
Description
Ideal for producing the sharp black text and professional-quality graphics you need – page after page – at the speeds your printer was built for.\nPrint all your business documents quickly and efficiently and match the performance of your HP Color LaserJet Pro with Original HP Toner cartridges with JetIntelligence. Rely on HP quality and reliability for impressive printing results.