‹ Prev
Next ›
HP 14A Original LaserJet Toner Cartridge Black CF214A
4 Stock Available
- Works with Original
- HP
- Laser Printer: LaserJet Enterprise 700 M712dn - LaserJet Enterprise 700 M712xh - LaserJet Enterprise M725z - LaserJet Enterprise M725z+ - LaserJet Enterprise MFP M725z+ - LaserJet Enterprise M725dn - LaserJet Enterprise M725fw - LaserJet Managed M725dnm - LaserJet Enterprise M725f - LaserJet Managed M725zm - LaserJet Managed MFP M725zm - LaserJet Enterprise MFP M725dn - LaserJet Enterprise MFP M725fw - LaserJet Enterprise MFP M725z - LaserJet Managed MFP M725dnm
- LaserJet: LaserJet Enterprise 700 MFP M725dn - LaserJet Enterprise 700 MFP M725z+ - LaserJet Enterprise 700 M712dn - LaserJet Enterprise 700 M712n - LaserJet Managed MFP M725dnm - LaserJet Managed MFP M725zm - LaserJet Enterprise 700 MFP M725z - LaserJet Enterprise 700 M712xh - LaserJet Enterprise 700 MFP M725f
- LaserJet Enterprise: 700 M712dn - 700 M712xh - 700 MFP M725z - 700 MFP M725z+
- LaserJet Mono: M725
- HP
- Original HP 14A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- HP 14 toner cartridges work with: HP LaserJet Enterprise M712, M725
- 1 Black (~10,000 pages)
- Original HP black-and-white printer toner cartridges tested produced, on average, 11% more usable pages than non-HP cartridges.*
- Reliable printing you can trust
- Ideal for managed enterprise and small business environments that need to consistently produce professional-quality documents from a toner cartridge that uses energy-efficient toner.
- Depend on Original HP 14A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Toner cartridge; Recycling guide
£266.44
Inc. VAT £319.73
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 14 toner cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 10000 pages |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| OEM code | CF214A |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Total amount of recycled materials used for making | 19% |
| Country of origin | China |
| HP segment | Business, Enterprise |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 25 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Width | 497 mm |
| Depth | 195 mm |
| Height | 330 mm |
| Weight | 2.3 kg |
| Package width | 497 mm |
| Package depth | 195 mm |
| Package height | 330 mm |
| Package weight | 2.7 kg |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 14.8 |
| Print technology | Laser printing |
| Maximum number of stacking cartons | 12 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 9 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 9 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 27 pc(s) |
| Layers per pallet | 3 pc(s) |
| Products per pallet | 27 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 27 pc(s) |
| Pallet gross weight | 93.4 kg |
| Pallet weight (EU) | 93.4 kg |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 886111043361 |
| UNSPSC-code | 44103103 |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Toner |
Description
Ideal for managed enterprise and small business environments that need to consistently produce professional-quality documents from a toner cartridge that uses energy-efficient toner.\nHP 14 LaserJet Toner Cartridges let you produce professional-quality documents. Print at high speeds without sacrificing quality and count on energy savings. Original HP toner cartridges are designed for optimal performance with HP printers.