‹ Prev
Next ›
HP 12A Original LaserJet Toner Cartridge Black 2-pack Q2612AD
Currently out of Stock
Non-Returnable
- Works with Original
- HP
- Laser Printer: LaserJet 1022n - LaserJet 1022nw - LaserJet 3020 - LaserJet 3050 - LaserJet 3050z - LaserJet M1005 - LaserJet 1012 - LaserJet 1015 - LaserJet 1018 - LaserJet 1022 - LaserJet 3015 - LaserJet 3055 - LaserJet M1319F - LaserJet 1010 - LaserJet 1020 - LaserJet 3030 - LaserJet 3052 - LaserJet M1319f
- LaserJet Mono: 1022n - 3030 All-In-One - M1319f mfp - 1015 - 1018 - 1022 - M1319 - 3020 - 3020 All-In-One - 3050 - 3052 - 3055 - 1012 - 1020 - 1010 - 1020 plus - 1022nw - 3015 All-In-One - 3030 - M1005 mfp
- HP
- Original HP 12A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- 2 Black (~4,000 pages)
- Original HP black-and-white printer toner cartridges tested produced, on average, 11% more usable pages than non-HP cartridges.*
- Reliable printing you can trust
- Ideal for high-volume printing customers – small workteams and workgroups – in Small and Medium Businesses.
- Depend on Original HP 12A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- 2 toner cartridges; Recycling guide
£199.50
Inc. VAT £239.40
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 12 toner cartridges work with |
| Quantity per pack | 2 pc(s) |
| Black toner page yield | 4000 pages |
| Black toner cartridges quantity | 2 |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| OEM code | Q2612AD |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Total amount of recycled materials used for making | 30% |
| Country of origin | China, Japan, United States |
| HP segment | Home |
| Operating temperature (T-T) | 7.5 - 32.5 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 357 mm |
| Depth | 210 mm |
| Height | 134 mm |
| Weight | 1.4 kg |
| Package width | 357 mm |
| Package depth | 210 mm |
| Package height | 134 mm |
| Package weight | 1.8 kg |
| Print technology | Laser printing |
| Maximum number of stacking cartons | 28 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 14 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 11 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 112 pc(s) |
| Layers per pallet | 7 pc(s) |
| Products per pallet | 112 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 77 pc(s) |
| Pallet gross weight | 247 kg |
| Pallet weight (EU) | 164 kg |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 883585537525 |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Box contents | 2 toner cartridges; Recycling guide |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Toner |
Description
Ideal for high-volume printing customers – small workteams and workgroups – in Small and Medium Businesses.\nAs you print more, you can save more. With HP LaserJet Toner Cartridge Dual Packs, you can reduce your company's printing costs without sacrificing the consistent, professional results and reliable, trouble-free printing of Original HP.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.