‹ Prev
Next ›
HP 12A Original LaserJet Toner Cartridge Black Q2612A
7 Stock Available
- Works with Original
- HP
- Laser Printer: LaserJet 1022n - LaserJet 1022nw - LaserJet 3020 - LaserJet 3050 - LaserJet 3050z - LJ 1020 - LJ 1020 Refurb - LJ 1022 - LJ 1022N RBS (EMEA) - LaserJet 1012 - LJ 1018 - LJ 1022N - LJ 1018 Refurb - LaserJet 1010 - LaserJet 1020 - LaserJet 3030 - LaserJet 3052 - LaserJet M1319f - LASERJET M1319F - LJ 1022NW - LaserJet 1015 - LaserJet 1018 - LaserJet 1022 - LaserJet 3015 - LaserJet 3055 - LaserJet M1005 - LaserJet M1319F
- LaserJet: LaserJet 1012 - LaserJet 1015 - LaserJet 1018 - LaserJet 1022 - LaserJet 1022 n - LaserJet 3055 - LaserJet 1010 - LaserJet 3030 - LaserJet 3052 - LaserJet 1020 - LaserJet 1022 nw - LaserJet 3050 - LaserJet 3015 - LaserJet 3020 - LaserJet M1319f MFP
- LaserJet Mono: 1022n - 3030 All-In-One - M1319f mfp - 1015 - 1018 - 1022 - 3015 All-In-One - M1005 mfp - M1319 - 1010 - 1020 plus - 1022nw - 3030 - 3055 - M1300 - 1012 - 1020 - 3020 - 3020 All-In-One - 3050 - 3052
- : M1005 mfp
- HP
- Original HP 12A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- 1 Black (~2,000 pages)
- Original HP black-and-white printer toner cartridges tested produced, on average, 11% more usable pages than non-HP cartridges.*
- Reliable printing you can trust
- Ideal for small or micro-business that want to shine by printing crisp black text and graphics in documents and reports.
- Depend on Original HP 12A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Toner cartridge; Recycling guide
£102.11
Inc. VAT £122.53
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Compatibility | HP 12 toner cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 2000 pages |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| OEM code | Q2612A |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Total amount of recycled materials used for making | 30% |
| Country of origin | China, Japan |
| HP segment | Home |
| Operating temperature (T-T) | 7.5 - 32.5 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 357 mm |
| Depth | 105 mm |
| Height | 134 mm |
| Weight | 700 g |
| Package width | 357 mm |
| Package depth | 105 mm |
| Package height | 134 mm |
| Package weight | 900 g |
| Maximum number of stacking cartons | 32 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 29 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 24 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 232 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Products per pallet | 232 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 168 pc(s) |
| Pallet gross weight | 234 kg |
| Pallet weight (EU) | 176 kg |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 808736558136 |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Box contents | Toner cartridge; Recycling guide |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1184 x 963 x 1216 mm |
| Stacking number for pallet | 4 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1140.5 x 944.9 x 1209 mm (44.9 x 37.2 x 47.6") |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Toner |
Description
Ideal for small or micro-business that want to shine by printing crisp black text and graphics in documents and reports.\nWhen productivity counts, give yourself the advantage. The reliable, easy to use HP LaserJet toner cartridge keeps your printer running smoothly. You save time and you're more productive, making the original HP 12 LaserJet cartridge a true value.