‹ Prev
Next ›
HP 126A Black Laserjet Toner Cartridge (Pack of 2) CE310AD
Currently out of Stock
- Works with Original
- HP
- Color LaserJet Pro: 175a - 100 MFP M175nw - 100 mfp m175a - 200 mfp m275
- Color LaserJet: CP1025 - Cp1025nw - M175a - M175nw - Topshot LaserJet M275nw
- HP
- Original HP 126A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- Depend on Original HP 126A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- HP 126 toner cartridges work with: HP LaserJet Pro CP1025, M175, M275
- 2 Black (~2,400 pages)
- NA: Over 2/3 of inspected pages from non-HP toner cartridges were of limited use.[1] Suppress on toner reload kits, HP 105/106/107/110/116/117/118/119 toner cartridges, and imaging drums. APJ: 40% of inspected pages from non-HP imitation toner cartridges were of limited use.[1] Suppress on toner reload kits, HP 105/106/107/110/116/117/118/119 toner cartridges, and imaging drums. EMEA: Over 1/2 of inspected pages from non-HP toner cartridges were of limited use.[1] Suppress on toner reload kits, HP 105/106/107/110/116/117/118/119 toner cartridges, and imaging drums. LAR: Over 1/3 of inspected pages from non-HP toner cartridges were of limited use.[1] Suppress on toner reload kits, and HP 105/106/107/110/116/117/118/119 toner cartridges, and on imaging drums.
- Reliable printing you can trust
- Stay productive and worry less about supplies. Reduce shopping trips with two cartridges packaged together instead of individual cartridges. Decrease downtime – keep an extra cartridge on hand. Intuitive design makes replacing cartridges easy.
- Ideal for value-conscious customers printing high volumes of professional-quality documents.
- What's in the box: 2 toner cartridges; Recycling guide
£237.35
Inc. VAT £284.82
Product Details
General Information
| Cartridge Type | Original |
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP LaserJet Pro CP1025, M175, M275 |
| Quantity per pack | 2 pc(s) |
| Black toner page yield | 2400 pages |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| OEM code | CE310AD |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Total amount of recycled materials used for making | 14% |
| Country of origin | Japan |
| HP segment | Enterprise |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 30 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Width | 363 mm |
| Depth | 166 mm |
| Height | 86 mm |
| Weight | 600 g |
| Package width | 363 mm |
| Package depth | 166 mm |
| Package height | 86 mm |
| Package weight | 1 kg |
| Print technology | Laser printing |
| Maximum number of stacking cartons | 52 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 12 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 12 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 144 pc(s) |
| Layers per pallet | 12 pc(s) |
| Products per pallet | 144 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 144 pc(s) |
| Pallet gross weight | 164.5 g |
| Pallet weight (EU) | 164.5 g |
| Box contents | 2 toner cartridges; Recycling guide |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1181 mm |
| Pallet size (EU) | 1200 x 800 x 1181 mm |
Product Information
| Brand | Unbranded |
| Type | Toner |
Description
Ideal for value-conscious customers printing high volumes of professional-quality documents.\nHP 126A Black LaserJet Toner Cartridge Dual Packs let you print more and save more. Get professional print quality for a better value than individual cartridges. Stay productive and reduce downtime by keeping an extra toner cartridge on hand.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.