‹ Prev
Next ›
HP 125A Original LaserJet Toner Cartridge Black 2-pack CB540AD
Currently out of Stock
- Works with Original
- HP
- Laser Printer: Color LaserJet CM1312 - Color LaserJet CP1215 - Color LaserJet CM1312nfi - Color LaserJet CP1515n
- Color LaserJet: CP1215 - CP1515n - CM1312NFI - CM1312 - CM1312n
- HP
- Original HP 125A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- 2 Black (~2,200 pages)
- Print high-quality black text and brilliant graphics with Original HP Supplies designed for reliability.
- Reliable printing you can trust
- Ideal for value-conscious customers printing high volumes of professional-quality documents.
- Depend on Original HP 125A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- 2 toner cartridges; Recycling guide
£169.52
Inc. VAT £203.42
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 125 toner cartridges work with |
| Quantity per pack | 2 pc(s) |
| Black toner page yield | 2200 pages |
| Black toner cartridges quantity | 2 |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| OEM code | CB540AD |
| Quantity per box | 2 pc(s) |
| Total amount of recycled materials used for making | 19% |
| Country of origin | Japan |
| HP segment | Enterprise |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 30 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 365 mm |
| Depth | 200 mm |
| Height | 110 mm |
| Weight | 1.2 kg |
| Package width | 365 mm |
| Package depth | 200 mm |
| Package height | 110 mm |
| Package weight | 1.6 kg |
| Package type | Box |
| Print technology | Laser printing |
| Maximum number of stacking cartons | 40 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 14 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 12 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 140 pc(s) |
| Layers per pallet | 10 pc(s) |
| Products per pallet | 216 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 108 pc(s) |
| Pallet gross weight | 244.5 kg |
| Pallet weight (EU) | 193.3 kg |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 884962419052 |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Box contents | 2 toner cartridges; Recycling guide |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Toner |
Description
Ideal for value-conscious customers printing high volumes of professional-quality documents.\nHP 125A LaserJet Toner Cartridge Dual Packs let you print more and save more. Get professional print quality for a better value than individual cartridges. Stay productive and reduce downtime by keeping an extra toner cartridge on hand.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.