‹ Prev
Next ›
HP 125A Original LaserJet Toner Cartridge Black CB540A
23 Stock Available
- Works with Original
- HP
- Color LaserJet: CM1312n - Cm1300 - Color LaserJet CP1217 - Color LaserJet CP1518 ni - Cp1518 - CM1312 - CM1312NFI - CP1514n - CP1215 - Color LaserJet CM1312 nfi MFP - Color LaserJet CP1215 - Color LaserJet CP1515 n - CP1217 - CP1510 - CP1515n - CP1518ni - Color LaserJet CM1312 MFP
- Laser Printer: Color LaserJet CM1312 - Color LaserJet CP1215 - Color LaserJet CM1312nfi - Color LaserJet CP1515n
- Color LaserJet Pro: CP1515
- HP
- Original HP 125A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- 1 Black (~2,200 pages)
- Print high-quality black text and brilliant graphics with Original HP Supplies designed for reliability.
- Reliable printing you can trust
- Ideal for printing professional output in the home office or small business. These Original HP Toner Cartridges deliver consistent, high-quality results.
- Depend on Original HP 125A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Toner cartridge; Recycling guide
£104.20
Inc. VAT £125.04
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 125 toner cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 2200 pages |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| OEM code | CB540A |
| Total amount of recycled materials used for making | 19% |
| Country of origin | Japan |
| HP segment | Small medium business |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 30 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 365 mm |
| Depth | 100 mm |
| Height | 110 mm |
| Weight | 600 g |
| Package width | 365 mm |
| Package depth | 100 mm |
| Package height | 110 mm |
| Package weight | 800 g |
| Print technology | Laser printing |
| Maximum number of stacking cartons | 40 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 24 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 24 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 280 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet (EU) | 24 pc(s) |
| Layers per pallet | 10 pc(s) |
| Products per pallet | 216 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 216 pc(s) |
| Pallet gross width | 112.2 cm |
| Pallet gross length | 93.8 cm |
| Pallet gross height | 123.3 cm |
| Pallet gross weight | 203 kg |
| Pallet weight (EU) | 203 kg |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 808736839174 |
| UNSPSC-code | 44103103 |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Toner |
Description
Ideal for printing professional output in the home office or small business. These Original HP Toner Cartridges deliver consistent, high-quality results.\nHP 125 LaserJet Printing Supplies get your business noticed. Our latest HP ColorSphere toner brings print-shop quality to your office – vibrant colour, sharp text, realistic photos. Maintain peak productivity with consistent, reliable Original HP.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.