‹ Prev
Next ›
HP Original Ink Cartridge Black C6602A
5 Stock Available
- Works with Original
- Canon
- imageFORMULA: CR-80 imageFORMULA - DR-6080 imageFORMULA scanner - CR-50 imageFORMULA - DR-9080C imageFORMULA scanner
- Digital Check
- : Tellerscan 210E - Tellerscan 215 - Tellerscan 220E - Tellerscan 230
- HP
- Inkjet Printer: Admaster IJ 6000
- Ithaca Per.
- : 510 - BANKjet 2500 - POSjet 1000 - BANKjet 1500 - Kitchenjet 1000 - POSjet 1500 - 500
- NCR
- : 22 Selfserv - 230 Tellerscan TS - 240 Tellerscan TS - 26 Selfserv - 3000t iTran - 34 Selfserv - 36 Selfserv - 5875 - 5879 - 5884 - 5887 - 6634 - 74 Personas - 75 Personas - 77 Personas - 78 Personas - Personas 73 - Personas 79 - Personas 85 - SelfServ 28 - SelfServ 34 - SelfServ 42 - Tellerscan TS 220E - Tellerscan TS 4120 - Personas 75 - Personas 78 - Personas 90 - SelfServ 22 - SelfServ 25 - SelfServ 38 - Tellerscan TS 210e - Tellerscan TS 215 - 210e Tellerscan TS - 215 Tellerscan TS - 4 SelfServ - 5840 - 5870 - 5878 - 5885 - 5888 - 6622 - 6628 - 6631 - 71 Personas - 90 Personas - Personas 70 - Personas 77 - Personas 84 - Personas 87 - Personas M Series - SelfServ 31 - SelfServ 36 - SelfServ 4 - Tellerscan TS 230 - 38 Selfserv - 40 Personas - 42 SelfServ - 5871 - 5877 - 6625 - 6626 - 6632 - 6638 - 73 Personas - 84 Personas - 86 Personas - 87 Personas - 88 Personas - 220e Tellerscan TS - 28 Selfserv - 31 Selfserv - 2004 - 25 Selfserv - 32 Selfserv - 4120 Tellerscan TS - 5873 - 5874 - 5886 - 5890 - 6636 - 70 Personas - 79 Personas - 85 Personas - Personas 40 - Personas 71 - Personas 74 - Personas 86 - Personas 88 - SelfServ 26 - SelfServ 32 - Tellerscan TS 240 - iTran 3000t
- Panini
- : MY Vision X
- Transact
- : BANKjet 2500 - POSjet 1000
- Addmaster
- : IJ-7100 - IJ-6000 - IJ-6160 - IJ-6080 - IJ-7000 - IJ-7102
- Diebold
- : Opteva 720 - Opteva 760 - Opteva 750 - Opteva 740
- Canon
- Original HP Ink Cartridges deliver legendary HP print quality.
- Tested Original HP ink cartridges printed more than 2X the pages, on average, than non-HP.*
- Quality prints you can take pride in
- Designed for users of battery-driven or portable printing devices, or for narrow-width printing applications.
£16.07
Inc. VAT £19.28
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black ink type | Dye-based ink |
| Print technology | Inkjet printing |
| BCP bubble graphic colour | Black |
| Black ink volume | 18 ml |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Ink type | Dye-based ink |
| OEM code | C6602A |
| Country of origin | United States, Malaysia |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| HP segment | Small medium business |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage temperature (T-T) | -30 - 60 °C |
| Width | 102 mm |
| Depth | 89 mm |
| Height | 51 mm |
| Package dimensions (WxDxH) | 102 x 89 x 51 mm |
| Package width | 102 mm |
| Package depth | 89 mm |
| Package height | 51 mm |
| Package weight | 140 g |
| Dimensions (WxDxH) | 102 x 89 x 51 mm |
| Pallet gross width | 121.9 cm |
| Pallet gross length | 101.6 cm |
| Pallet gross height | 116.8 cm |
| Products per pallet | 6720 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 112 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 14 pc(s) |
| Pallet gross weight | 358.3 kg |
| Products per master (outer) case | 60 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 3.04 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 725184302138 |
| Retail only | N |
| UNSPSC-code | 441031052 |
| Larger master carton dimensions (WxDxH) | 508 x 178 x 127 |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Ink |
Description
Designed for users of battery-driven or portable printing devices, or for narrow-width printing applications.\nHP Black Generic Inkjet Print Cartridge offers faster printing speeds, quick-drying ink, plus a high-capacity ink reservoir. Ideal for transaction printing and remote applications, with ink formulated for printing on a wide variety of papers.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.