‹ Prev
Next ›
HP 05A Original LaserJet Toner Cartridge Black CE505A
25 Stock Available
- Works with Original
- HP
- LaserJet: LaserJet P2035 - LaserJet P2055 - LaserJet P2055 d - LaserJet P2055 x - LaserJet P2035 n - LaserJet P2050 Series - LaserJet P2055 dn
- LaserJet Mono: P2035n - P2055p - P2055 - P2055x - P2035 - P2050 - P2030 - P2055D - P2055dn
- Laser Printer: LaserJet P2035 - LaserJet P2055 - LaserJet P2055d - LaserJet P2055dn
- HP
- Original HP 05A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- 1 Black (~2,300 pages)
- Original HP black-and-white printer toner cartridges tested produced, on average, 11% more usable pages than non-HP cartridges.*
- Reliable printing you can trust
- Ideal for text printing, as in everyday office reports, invoices, and spreadsheets for small workteams and individual users in businesses of all sizes.
- Depend on Original HP 05A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Toner cartridge; Recycling guide
£116.85
Inc. VAT £140.21
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 05 toner cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 2300 pages |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| OEM code | CE505A |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Total amount of recycled materials used for making | 36% |
| Country of origin | Japan, United States |
| HP segment | Business, Enterprise |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32.5 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Width | 340 mm |
| Depth | 109 mm |
| Height | 205 mm |
| Weight | 850 g |
| Package width | 340 mm |
| Package depth | 109 mm |
| Package height | 205 mm |
| Package weight | 1 kg |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 5.6 |
| Print technology | Laser printing |
| Maximum number of stacking cartons | 20 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 29 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 29 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 145 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Products per pallet | 145 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 145 pc(s) |
| Pallet gross weight | 200 kg |
| Pallet weight (EU) | 166 kg |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 883585695775 |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Box contents | Toner cartridge; Recycling guide |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Toner |
Description
Ideal for text printing, as in everyday office reports, invoices, and spreadsheets for small workteams and individual users in businesses of all sizes.\nHP 05A LaserJet Toner Cartridges offer trouble-free printing, on page after page. Office printing runs smoothly with Original HP toner cartridges using Original HP toner. And you can rely on the environmental leadership of HP.