‹ Prev
Next ›
Exacompta Guildhall Brief Size Pocket Wallet 14x10in Pink (Pack of 50) PW3-PNK
Currently out of Stock
- 35mm pocket holds up to 180 sheets
- Pocket wallets designed for legal briefs
- Made from premium quality 315gsm manilla
- DIN6738 certified - ideal for archival filing
- Perfect for legal, professional and financial services users
- Size: 356 x 254mm (10 x 14 inches)
- Colour: pink
- Pack of 50
£82.99
Inc. VAT £99.59
Product Details
General Information
| Colour | Pink |
| Size | Foolscap |
| Environment Support | Blue Angel Certified |
| Flap Size | Full Flap |
| Dimensions | 356x254mm |
| Country of Origin | UK |
| Closure | Tuck-In Flap |
| Capacity | 35mm |
| Biodegradable | 100% Biodegradable |
| Archival Quality | DIN6738 - 50 year archival quality |
| Recycled Product | 100% Recycled Material |
| Material | Manilla |
| Manufacturer | Exacompta |
| Grammage/Thickness | 315gsm manilla |
| Style | Legal Wallet |
| Weight | 70g |
Product Information
| Brand | Guildhall |
| Type | Wallet |
Description
This Exacompta Guildhall legal wallet is made from premium quality 315gsm manilla and features a 35mm pocket, which can hold up to 180 sheets. Sized for legal briefs, each wallet measures 356 x 254mm (10 x 14 inches). This pack contains 50 pink legal wallets, ideal for colour coordinated filing.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.