‹ Prev
Next ›
Guildhall Transfer Spiral File Foolscap Buff 420gsm 211/7001Z
Currently out of Stock
Non-Returnable
- Made from 100% recycled premium quality manilla, FSC and DIN6738 certified
- Manufactured exclusively from James Cropper 420gsm Sprint manilla to ensure strength, durability and colour consistency
- Made from 80% recycled material
- Foolscap size
- Metal spring mechanism allows for easy insertion and removal of papers from file
- Colour: Buff
- Heavyweight 420gsm manilla for extra durability
- Metal spring mechanism allows for easy insertion and removal of punched papers from file
£106.99
Inc. VAT £128.39
Product Details
General Information
| Colour | Buff |
| Size | Foolscap |
| Environment Support | Blue Angel Certified |
| File Colour | Buff |
| Dimensions | 242x355mm |
| Country of Origin | UK |
| Biodegradable | 73% Biodegradable |
| Capacity | 38mm 180 Sheets |
| Recycled Product | Minimum 60% Recycled Material |
| Material | Manilla |
| Manufacturer | ExaClair Limited |
| Grammage | 420gsm manilla |
| Weight | 130g |
| With Pocket | No |
Product Information
| Brand | Guildhall |
| Type | Folder |
Description
This Exacompta Guildhall spiral pocket file is made from durable, heavyweight 420gsm manilla and can hold up to 380 sheets of 80gsm A4 or foolscap paper. The file features a secure spiral mechanism for punched papers. This pack contains 25 buff foolscap files, ideal for colour coordinated filing.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.