‹ Prev
Next ›
GBC 34-Loop 6mm A4 Binding Wires Silver (Pack of 100) RG810497
41 Stock Available
- Professional: WireBind is the premium choice for a truly professional document finish
- Durable: the tough metal WireBind construction binds documents firmly, ensuring page security and a lasting finish
- Precision spacing to guard against paper movement when bound
- Double-loop wire construction: minimises flexing for greater binding stability
- Flexible: ideal for both square or round 3:1 pitch hole options
- Secure: ideal for confidential documents; pages can only be removed if wire is destroyed
- For wire binding larger documents, please refer to 2:1 Pitch Wires (binds up to 250 sheets)
£16.42
Inc. VAT £19.70
Product Details
General Information
| Colour | Silver |
| Size | A4 |
| Product colour | Silver |
| Maximum capacity | 3 sheets |
| Material | Metal |
| Format | A4 |
| Spine width | 6 mm |
| Rings quantity | 34 |
| Package width | 320 mm |
| Package depth | 175 mm |
| Package height | 78 mm |
| Quantity per pack | 100 pc(s) |
| Country of origin | Portugal |
Product Information
| Brand | GBC |
| Type | Binding Spines & Combs |
Description
Designed for use with WireBind machines, these GBC silver A4 6mm binding wires enable the permanent binding of documents and reports for a stylish, polished result. Made from strong and durable double-loop wire, these 34 loop binding wires ensure documents remain both tamper-proof and intact. Wires are pre-cut to A4 size and come with turned ends to prevent sheet loss. Colour co-ordinate with front and back covers for a truly professional finish.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.