‹ Prev
Next ›
GBC High Speed Laminating Pouch A4 150 Micron (Pack of 100) 3747347
16 Stock Available
- Lamination protect your documents from dirt, liquid and moisture, standard rigidity
- Glossy finish for enhanced colour
- Rounded edges pouches for effective sealing and a clean, attractive finish
- Arrow shows which direction to load pouch into laminator to prevent misfeeds
- All HighSpeed pouches feed though on the long edge to save time
- Available in A4 size, for use with A3 Laminators only
- Pack of 100 pouches
- 216x303mm (A4)
£58.99
Inc. VAT £70.79
Product Details
General Information
| Surface finish | Glossy |
| Format | A4 |
| Width | 216 mm |
| Depth | 0.15 mm |
| Height | 303 mm |
| Quantity per pack | 100 pc(s) |
| Cover thickness | 75 µm |
Product Information
| Brand | GBC |
| Type | Laminating Pouch |
Description
Suitable for use with any A3 size Laminator, A4 HighSpeed Laminating Pouches feed in along the long edge for fast, accurate loading and up to 30' quicker laminating time. Helpful alignment guides, micron width icons and directional load arrows ensure perfect loading. Ideal for when time is of the essence! 75 micron, gloss. A4 format.