‹ Prev
Next ›
GBC CombBind A4 25mm Binding Combs Black (Pack of 50) 4028182
85 Stock Available
- ‘Lay flat’ design makes page turning, note taking and photocopying quick and easy
- Durable: high quality, PVC resins ensure that GBC combs won’t chip, scratch, peel or discolour
- Flexible and robust construction: for repeated de-binding and re-binding of documents
- Standard sizes makes it easy to bind most standard office documents cost-effectively and in-house
- Accurate A4 length and hole spacing guarantee perfect alignment with A4 paper for a professional finish every time; compatible with all CombBind® systems
£137.16
Inc. VAT £164.59
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Product colour | Black |
| Maximum capacity | 240 sheets |
| Material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Format | A4 |
| Spine width | 2.5 cm |
| Package width | 236 mm |
| Package depth | 133 mm |
| Package height | 323 mm |
| Quantity per pack | 50 pc(s) |
| Country of origin | Egypt |
Product Information
| Brand | GBC |
| Type | Binding Spines & Combs |
Description
Binding doesn't get any easier! It’s easy to see why the GBC CombBind is our best selling binding spine. Whether you want to produce training manuals or internal reports, CombBind spines enable you to create stylishly bound, editable documents. With a CombBind spine, pages lie flat for convenient note taking and photocopying, and it’s simple to add or remove pages with the special ‘fast edit’ tool. These durable, plastic spines won't scratch, chip, peel or discolour and can be reused time after time. Colour: black. 25mm comb. Up to 225 sheets A4 format. Pack size: 50.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.