‹ Prev
Next ›
Fellowes Quasar Manual Wire Binding Machine 5224101
2 Stock Available
- 15 sheet punch capacity, 130 sheet binding capacity with a maximum wire size of 14mm
- Full width handle reduces punching effort
- Adjustable edge guide aligns sheet accurately
- Storage tray with patented wire & document measure for quick selection of the correct size supplies
- Includes starter kit for binding 20 documents
£575.00
Inc. VAT £690.00
Product Details
General Information
| Colour | Grey |
| Method of control | Manual |
| Binding capacity | 120 sheets |
| Punch capacity | 15 sheets |
| Maximum paper width | 1.4 cm |
| Product colour | Graphite |
| Housing material | Metal |
| Width | 470 mm |
| Depth | 412 mm |
| Height | 132 mm |
| Weight | 7.38 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84401090 |
Product Information
| Brand | Fellowes |
| Type | Binding Machines |
Description
Punching through up to 20 pages at a time and binding 120 sheets with a wire spine, the Quasar Wire Binder is perfect for large and complex documents. Working with speed and ease, this product is best suited to the busy office environment.
With a guide that allows you to get the correct size of wire for your document, there is no chance of mistakes, saving you time and effort. This binder is intuitive and can be used by anyone in your workplace without difficulty.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.