‹ Prev
Next ›
Fellowes Microban Antibacterial Mouse Mat Black 5933905
179 Stock Available
- Built in Microban® protection fights the growth of harmful bacteria for the lifetime of the product
- Active hygiene, helps keep your office equipment cleaner and healthier
- Suitable for Optical and Laser Mice
- Non-slip rubber base
- Approximate Dimensions: H2 x W234 x D202mm
£7.99
Inc. VAT £9.59
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Product colour | Black |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Wrist rest | No |
| Material | Rubber |
| Non-slip base | Yes |
| Width | 226 mm |
| Depth | 192 mm |
| Thickness | 3 mm |
| Weight | 60 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 239.7 mm |
| Package depth | 276.2 mm |
| Package height | 4.8 mm |
| Package weight | 120 g |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Product Information
| Brand | Fellowes |
| Type | Mouse & Pad |
Description
Fellowes Black Microban Mouse Mats are ideal for use at home or in the office and provide comfortable, reliable and precise mouse tracking; whilst actively providing antibacterial protection, to help keep your workspace cleaner and healthier. The durable, wipe clean surface has been certified to provide 100% mouse tracking for both optical and laser mice. Additional features include a non-reflective and non-skid base which protects the user’s desktops from scuffs and scratches.